Projekt specjalnej ustawy zgłosił do ukraińskiej Rady Najwyższej prezydent Wołodymyr Zełenski w rocznicę rzezi wołyńskiej jako gest wdzięczności za polskie wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy. Prezydent RP Andrzej Duda uznał, że dzisiaj Ukraina przez ten akt i gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie: wy jesteście tutaj witani na szczególnych prawach.
– Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem w tych wszystkich sprawach, w których mówić często trudno – wzywał prezydent Duda.
Ustawa wprowadza liczne przywileje dla Polaków, którzy chcieliby wyjechać, zamieszkać i podjąć pracę lub naukę w Ukrainie. Tak jak Ukraińcy uzyskają prawo do bezpłatnej nauki i świadczeń socjalnych. Największe polega na zwolnieniu ich z biurokratycznych procedur administracyjnych, którym poddawani są inni cudzoziemcy rozpoczynający działalność gospodarczą lub ubiegający się o wsparcie państwa.
Polacy uzyskają tu równe prawa. Będzie im też wolno legalnie pozostawać w Ukrainie przez półtora roku. Uzyskają także prawo otrzymania numeru identyfikacji podatkowej, który – podobnie jak polski PESEL – umożliwia uzyskiwanie różnego rodzaju świadczeń. Już sama możliwość szybszego uzyskania tego numeru stanowi ułatwienie, bo bez niego nie można podjąć legalnie pracy.
Czytaj więcej
"Opinia ambasadora Ukrainy w Niemczech, Andrija Melnyka, wyrażona w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikarzowi, jest jego osobistą opinią i nie wyraża stanowiska MSZ Ukrainy" - głosi komunikat wydany przez rzecznika MSZ Ukrainy, Ołeha Nikołenko.