- Będziemy im pomagać, żeby wniosek był sprawnie złożony, i żeby mogły co miesiąc otrzymywać to kluczowe świadczenie na dzieci do lat 18 - mówiła szefowa ZUS. Powiedziała też, że nie ma potrzeby wprowadzać specjalnych przepisów, które pozwoliłyby Ukraińcom podjąć legalną pracę. Kluczowy jest wjazd i legalność pobytu, dostęp do rynku pracy do 18 miesięcy. - Mamy w Polsce dobrze rozbudowane ustawodawstwo dotyczące zatrudniania, ubezpieczenia. Nie będziemy stosować jakichś specjalnych rozwiązań, bo te powszechne rozwiązania będą stosowane - podkreśliła Uścińska.

Czytaj więcej

ZUS będzie pomagał Ukraińcom: informuje o noclegach i świadczeniach

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas telekonferencji ministrów Litwy, Polski i Łotwy oraz przedstawicieli Ministerstwa Estonii stwierdziła, że Polska dąży do objęcia uchodźców z Ukrainy pełnym zabezpieczeniem społecznym.

– Podjęliśmy intensywne działania w celu zabezpieczenia sytuacji bytowej napływających do nas obywateli Ukrainy, których większość to kobiety z małymi dziećmi – mówiła minister Maląg.

Zapowiedziano też, że wkrótce legalny pobyt w Polsce będzie oznaczał nieograniczony dostęp do rynku pracy. – Mamy stały kontakt z pracodawcami, którzy deklarują dostosowanie ofert do potrzeb, wynikających z przewagi kobiet poszukujących zatrudnienia – wyjaśnił wiceminister Szwed.