Rząd zapowiedział już pakiet działań osłonowych dla firm w odpowiedzi na spodziewane uderzenie koronawirusa w gospodarkę. To propozycje kredytów podtrzymujących płynność, możliwość odroczenie płatności danin publicznoprawnych czy przesunięcie wejścia w życie niektórych dodatkowych obciążeń administracyjnych i nowych podatków. Organizacje biznesowe dobrze oceniają te propozycje, ale uważają, że są one niewystarczające.
Konfederacja Lewiatan uważa, że nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy jest potrzebna w szerszym zakresie, niż zaproponował to resort rozwoju. Chodzi o to, by dopłaty dla wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, były wypłacane szybciej niż po stwierdzeniu spadku obrotów w ciągu dwóch miesięcy, i by były wyższe.
Poza tym, zdaniem Konfederacji Lewiatan, należy znaleźć inne źródła finansowania pomocy firmom niż Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, bo ten może nie wystarczyć. W 2018 roku stan Funduszu na koniec 2018 r. wyniósł 3,7 mld zł, na początku 2020 r. dysponował 1,5 mld zł.
- Rozwiązania przedstawione przez resort są niezwykle istotne w krótkookresowej perspektywie, ale mogą być niewystarczające w dłuższym okresie – uważa też Krajowa Izba Gospodarcza. - Musimy przygotować polską gospodarkę na kilkanaście miesięcy działania w warunkach ograniczonego popytu i ograniczonej podaży – dodają eksperci KIG, przedstawiając długą listę postulatów.
KIG postuluje niezwłocznie uproszczenie krajowych procedur rozliczania funduszy UE tak, aby przedsiębiorcy mogli elastycznie i efektywnie, choć z opóźnieniem, realizować zawarte umowy (dotyczy to zarówno projektów infrastrukturalnych jak i tzw. miękkich, np. szkoleniowych, bo może brakować uczestników takich projektów).