Premier Donald Tusk: czeka nas lepszy, ale też trudny rok

Rząd chce wprowadzić kotwicę budżetową - wydatki nie będą rosnąć szybciej niż dochody. Ma to zapobiec nadmiernemu zadłużaniu naszego kraju

Publikacja: 31.12.2009 01:16

Zdaniem premiera Donalda Tuska sytuacja gospodarcza Polski w przyszłym roku będzie bardziej stabilna

Zdaniem premiera Donalda Tuska sytuacja gospodarcza Polski w przyszłym roku będzie bardziej stabilna niż w tym

Foto: AFP

Premier Donald Tusk powiedział podczas środowej konferencji prasowej, że jego zdaniem sytuacja gospodarcza Polski w przyszłym roku będzie bardziej stabilna niż w tym. Przyznał przy tym, iż ten rok żegna z niekłamaną dumą, bo Polsce udało się uniknąć skutków globalnego kryzysu finansowego. – Gdy odwiedzałem kolejne stolice, widziałem „zawiść”, że jestem premierem kraju, który najlepiej poradził sobie z kryzysem – mówił premier. – „Zielona mapka” z naszym wzrostem PKB staje się polską marką polityczną i znakiem jakości – dodał.

Nie chciał jednak powiedzieć, jakiej dynamiki wzrostu gospodarczego spodziewa się w 2010 r. – Będzie wyższa niż zapisana w budżecie (1,2 proc. - red.). A to oznacza raczej rok trochę lepszy, niż zakładamy. Co nie znaczy, że będzie raj na ziemi, bo w wymiarze światowym i europejskim będzie to nadal czas trudny – podkreślił Tusk. - Polska będzie nadal jasnym, a może najjaśniejszym punktem w Europie - dodał szef polskiego rządu.

[wyimek]2,4 proc. wzrostu gospodarczego Polski przewidują na przyszły rok ekonomiści[/wyimek]

Z kolei według Marka Belki, dyrektora departamentu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym wzrost PKB w Polsce w 2010 r. może przekroczyć prognozowane przez fundusz 2,2 proc.

Rząd Tuska przygotowuje plan stabilności i rozwoju, który ma uchronić Polskę od nadmiernego wzrostu długu publicznego. Tusk zaznacza jednak, że poziom polskiego długu wyrażonego w złotych oraz jako procent PKB nie jest wysoki w stosunku do zobowiązań w innych krajach.

– Jesteśmy w środku – tłumaczył premier. Mimo to rząd nadal zamierza zaproponować wprowadzenie budżetowej kotwicy wydatkowej, tak by wydatki nie rosły w szybszym tempie niż dochody budżetowe. – Nadmiernemu wzrostowi przeciwdziałać ma też plan konsolidacji wydatków, jaki rząd przedstawi pod koniec stycznia. Według wcześniejszych zapewnień miał być on znany pod koniec 2009 r.

Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem