Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 19.10.2015 07:05 Publikacja: 18.10.2015 22:00
Foto: Bloomberg
Festiwal obietnic w tegorocznej kampanii wyborczej może przyprawić o zawrót głowy. Koszty tych obietnic są nie do udźwignięcia przez finanse publiczne, ale politycy w trakcie kampanii wyborczej nie zawracają sobie tym głowy. Najbardziej hojna jest Zjednoczona Lewica, która obiecuje coś prawie każdemu (oprócz może najzamożniejszych Polaków). I sama nie ukrywa, że realizacja jej programu kosztowałaby co najmniej 100 mld zł rocznie (i to bez kosztów obniżenia wieku emerytalnego).
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
Zadłużenie państwa nadal rośnie bardzo szybko, a deficyt jest rekordowo wysoki. Nie udało się przywrócić przejrzystości w finansach publicznych. Na plus można za to zaliczyć powściągliwość w realizacji najbardziej kosztownych obietnic wyborczych.
Rząd podejmuje jakieś działania naprawcze w finansach publicznych, choć moim zdaniem ten wysiłek mógłby być większy – ocenia prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Rosjanie ściągnęli rekordową kwotę podatków z okupowanych obwodów Ukrainy. Wpływy wzrosły o 22 proc. w ujęciu rocznym, głównie za sprawą podatku dochodowego od ludności.
Już w 2028 roku dziura w kasie państwa ma spaść poniżej 3 proc. PKB z 5,7 proc. PKB w tym roku. Ale minister finansów Andrzej Domański przekonuje, że ten cel uda się osiągnąć bez bolesnych dla ludzi i gospodarki dostosowań.
Wynik wyborów prezydenckich może zdeterminować „trzeci” kandydat, który zmobilizuje wyborców niezdecydowanych, przechylając szalę w drugiej turze na stronę PiS lub KO. Na razie jednak nikt nie wie, kto miałby być takim antysystemowym kandydatem, następcą Pawła Kukiza.
Kampania prezydencka i jej wynik mogą zdecydować o losie obecnego rządu i przyszłości obecnej opozycji. Pierwszy sondaż prezydencki dla „Rzeczpospolitej” pokazuje, że na początku jesieni faworytem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W rocznicowym spocie Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk przypomina społeczną mobilizację z 15 października 2023 r. „Olbrzym się obudził” – mówi, nawiązując do wyborczego zrywu frekwencyjnego. Wiele wskazuje jednak na to, że tamto przebudzenie było chwilowe.
Minęła rocznica wyborów parlamentarnych, które odebrały władzę Prawu i Sprawiedliwości. Na pytanie, jakiej grupie społecznej to zawdzięczamy, odpowiedź jest oczywista – młodym. Młodym mężczyznom i młodym kobietom.
W najnowszym sondażu Reuters/Ipsos Kamala Harris wyprzedza Donalda Trumpa. Na kandydatkę demokratów chce zagłosować 45 proc. ankietowanych, na jej rywala - 42 proc. Ponad 80 proc. zarejestrowanych wyborców deklaruje, ze na pewno odda głos.
Którzy politycy powinni trafić do więzienia? Które partie zyskują fanatycznych wyborców? Czy rekordowo wysoka frekwencja 25 października 2023 roku to jednorazowy "wypadek przy pracy"? Raport "Ukryty kryzys władzy" autorów "Krytyki Politycznej", Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego.
Trudno mówić o Polsce jako o kraju praworządnym. Choćby prezydent jest lekceważony w całym procesie legislacyjnym. Nie ma porozumienia między prezydentem i rządem, żadna ze stron nie występuje o to porozumienie - powiedziała na antenie Radia Plus europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.
Premier Donald Tusk z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych, które doprowadziły do utworzenia koalicyjnego rządu i odsunięcia PiS-u od władzy, zwrócił się do wyborców. Podziękował za „odwagę, wiarę i cierpliwość”.
Czy przyjdzie taki czas, że będziemy rozwiązywać własne problemy bez odwoływania się do zagranicznych „wyższych instancji”? Czy zawsze będziemy potrzebowali rozjemcy, który, dzieląc się swoją mądrością, będzie wskazywał nam drogę?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA oskarżają Rosję o próbę wpłynięcia na wyniki wyborów w Mołdawii.
Kiedyś wystarczyło, by prowadził wykład. Dziś wymaga się od nauczyciela, by także wykorzystywał nowoczesne metody nauczania, sztuczną inteligencję, starał się zaciekawić uczniów, rozbudzał w nich pasje, wspierał, był ich wychowawcą i mentorem.
Zapadł wyrok w sprawie 26-letniego studenta, który pomalował pomnik papieża Jana Pawła II przed archikatedrą w Łodzi, a ponadto umieścił na nim napis "Maxima culpa".
Gdybym miała demonstrować studentom na czym polega różnica między dyskursem politycznym i prawnym – przytoczyłabym wypowiedź premiera z 12 października (data nieprzypadkowa!). Zapowiadając opóźnioną strategię migracyjną, Donald Tusk zasygnalizował „terytorialne zawieszenie prawa do azylu i energiczne zabiegi o uznanie w Europie dla tej decyzji”.
Jest środa, 16 października. W codziennym podcaście „Rzeczpospolitej” o gospodarce Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
- Demokraci — zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zewnętrznej — nie mogą być bezradni, bezsilni, niezdolni do działania i konfrontacji - mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” premier Donald Tusk.
Tusk zapowiada zawieszenie prawa do azylu, von der Leyen chce wysyłać imigrantów do obozów w państwach trzecich, a Meloni już znalazła dla nich miejsce w Albanii. Unijna polityka migracyjna skręciła w prawo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas