W komunikacie przekazanym MFW wyjaśnił, że jego służby pracują nad tekstem, który zmusi banki do ujawniania osób uprawnionych do nowych spółek zakładających konta w tych bankach.
— Ponadto zamierzamy zaproponować przepisy, które zmuszą wszystkich uprawnionych do jednoosobowych przedsiębiorstw z ograniczoną odpowiedzialnością do samorzutnego zgłaszania się we władzach podatkowych IRS, co wypełni lukę, z jakiej niektórzy korzystali — dodał.
W niecałe 2 tygodnie po opublikowaniu „Panama papers" ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20 zagrozili karami raje podatkowe, które nie dostosują się do automatycznej wymiany informacji. Dali sobie termin do lipca na sporządzenie listy krajów, których systemy prawne nie skłaniają do współpracy.
- Zostaną rozważone przez członków G20 działania obronne przeciwko podmiotom nie współpracującym", jeśli nie dojdzie do postępu w kwestii podatków — stwierdzono w komunikacie G20. Jack Lew podkreślił, że Stany popierają bez zastrzeżeń apele o automatyczną wymianę informacji finansowych.
Przygotowywane nowe reguły amerykańskie dotyczące firm-wydmuszek uzupełnią ogłoszone kilka dni wcześniej przez Waszyngton działania zniechęcające do tzw. inwersji podatkowej. Polega ona na przejmowaniu przez firmy z USA firm w innych krajach i przenoszenie tam swego domicylu podatkowego, aby korzystać z niższych progów.