WIG20. MSP wybrało nas spośród 300 spółek sprywatyzowanych na przestrzeni kilku dekad jako wyróżniający się przykład udanej prywatyzacji.
Prywatyzacja grupy Żywiec okazała się udana z punktu widzenia Skarbu Państwa: przez kilkanaście lat wpływy ze wszelkiego rodzaju podatków związanych ze sprzedażą i produkcją piwa systematycznie rosły, ponieważ rósł rynek.
Grupa Żywiec po dziś dzień pozostaje stabilnym i jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku piwa – pomimo burzliwych czasów młodej gospodarki rynkowej i zmieniającego się rynku. Jest to dowód na to, że Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło w 1991 r. dobrą decyzję.
Sprzedaż Żywca dużemu i wiarygodnemu potentatowi na rynku piwa o solidnych podstawach i wieloletnim doświadczeniu, a nie małemu inwestorowi – było decyzją strategiczną. Tylko taki inwestor mógł zagwarantować dostęp do najlepszego know-how i dalszy rozwój Żywca. Kto wie, gdzie znajdowałaby się dziś spółka, gdyby właścicielem została mała firma. Czy w ogóle istniałaby?
Browary Żywiec, Warka, Leżajsk, Elbląg zostały mocno doinwestowane. Dzięki prywatyzacji branży, której jesteśmy jednym z liderów, należą obecnie do najbardziej wydajnych w grupie Heineken. Od lat 90. priorytetem w browarze żywieckim było otwarcie się na krajowy rynek. Zwiększenie produkcji przy utrzymaniu wysokiej jakości piwa oraz inwestycje w budowę systemu sprzedaży zapewniły naszej firmie doskonałą pozycję na rynku. Na początku lat 90. jako jedni z pierwszych rozpoczęliśmy inwestycje w rynek detaliczny i gastronomię. Budowa własnej sieci dystrybucyjnej umocniła pozycję grupy Żywiec. Na unikatowy system filtracji w Warce patrzą z zazdrością browarnicy z całej Europy. Nie poprzestajemy jednak na tym. Naszym ostatnim dokonaniem jest utworzenie Centrum Księgowo-Finansowego dedykowanego tylko naszej firmie.