Świeżo po pobycie w Stanach, napatrzył się na tamtejsze doświadczenia i drążył temat. Pozostali uczestnicy warsztatów prywatyzacyjnych organizowanych przez Fundację Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego też wywarli na Skowerskim pozytywne wrażenie – nie przysypiali podczas wykładu, choć było w nim sporo elementów historycznych, zadawali podchwytliwe pytania. Na przykład o program NFI.
– Interesowały ich też plany prywatyzacyjne ministerstwa – mówi Skowerski. – To była ciekawa wymiana poglądów.
Dziennikarze słuchali m.in. o rządowym programie prywatyzacji na lata 2009 – 2011, pierwszym na tak dużą skalę, który ma objąć 802 spółki. A także o różnych podejściach do sprzedaży państwowych firm w przeszłości i zmianach w prawie, które mają usprawnić i przyspieszyć prywatyzację.
Agnieszka Dec-Michalska, redaktor naczelna „Tygodnia w Jaworznie”, zanim przyjechała do Warszawy na warsztaty, miała na temat prywatyzacji bardzo ogólne pojęcie – tak jak większość Polaków. Nie specjalizowała się wcześniej w tej tematyce, pomyślała jednak: wezmę udział z ciekawości. – Brałam też udział w warsztatach FRSW dotyczących wprowadzenia euro, więc postanowiłam skorzystać i drugi raz – mówi. – Nie żałuję. Zdałam sobie sprawę, jak niewielka była moja dotychczasowa wiedza na temat prywatyzacji, przy okazji zweryfikowałam też trochę na nią poglądy. Uważam, że takie warsztaty powinny być adresowane nie tylko do dziennikarzy, ale i innych grup zawodowych – jak choćby przedsiębiorców – dodaje.
Tak już się dzieje. Resort skarbu postanowił wyedukować w zakresie prywatyzacji nie tylko przedstawicieli mediów, ale również pracowników spółek, społeczności lokalne, seniorów, studentów i uczniów. Projekt odbywa się pod szyldem „Własność to odpowiedzialność” i w jego ramach zorganizowano już m.in. konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na najlepsze prace oraz projekty uczniowskie poświęcone problematyce własności prywatnej.