"Przewiduje się, że podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce 20 szt. (przy założeniu przeniesienia podwyżki akcyzy na cenę). Podwyżka akcyzy o 5 proc., przy przyjętych założeniach, spowoduje skutki budżetowe szacowane na 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku. Założono, iż nastąpi 3 proc. spadek sprzedaży papierosów" - napisano w projekcie ustawy.

"Dla tytoniu do palenia podwyżka akcyzy na 2013 r. o 5 proc., przy przyjętych założeniach, spowoduje skutki budżetowe szacowane na 14 mln zł dodatkowych wpływów budżetowych w skali roku. Dla cygar i cygaretek podwyżka akcyzy na 2013 r. o 5 proc., ze względu na znikomy udział w rynku tych wyrobów, nie będzie miała znaczącego wpływu na ogólny wzrost wpływów budżetowych z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych" - dodano.

Ministerstwo Finansów zwraca także uwagę, że podwyższenie cen detalicznych przez producentów może przynieść dodatkowe wpływy budżetowe wynikające z części procentowej stawki podatku akcyzowego.

"Skutków tych nie można jednak dokładnie oszacować z uwagi na fakt, iż decyzja w zakresie wielkości podwyżek cen leży wyłącznie w gestii producentów" - napisano w dokumencie.