Przetwórnie mleka nie cieszyły się długo ze zwyżki cen, która zaczęła się w połowie ubiegłego roku. – Od grudnia 2009 r. obserwujemy ponowne zmniejszanie się cen zbytu artykułów mleczarskich na świecie. W Polsce sytuacja jest jeszcze bardziej krytyczna ze względu na umocnienie się złotego. Powoduje ono pogłębienie spadku opłacalności eksportu – mówi Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
Szacuje, że od grudnia 2009 r. sery dojrzewające staniały w Polsce o ok. 30 proc. O niemal jedną piątą spadły natomiast ceny pełnego mleka w proszku. – W styczniu tego roku łączne przychody ze sprzedaży przetworów mleczarskich w Polsce były o ok. 20 proc. niższe niż w grudniu 2009 r. – ocenia Broś.
[srodtytul]Bruksela mówi "nie" [/srodtytul]
Zdaniem mleczarzy w tej sytuacji Komisja Europejska powinna jak najszybciej przywrócić dopłaty do eksportu produktów mleczarskich poza rynek unijny. Im szybciej to zrobi, tym mniejsze ryzyko, że powtórzy się kryzys branży z 2008 r.
Poprzednio starania mleczarzy o dopłaty trwały niemal rok. Bruksela wprowadziła je w styczniu 2009 r. i wstrzymała w listopadzie. Uznała bowiem, że ceny przetworów mlecznych są wystarczająco wysokie. Postulaty mleczarzy trafiły kilka dni temu do Ministerstwa Rolnictwa. Tam – mimo poparcia dla argumentów firm – rozkładają ręce: Bruksela nie zamierza przywracać dopłat.