Tegoroczne targi technologiczne CeBIT w Hanowerze odbywają się pod hasłem chmury obliczeniowej (cloud), czyli usług polegających na udostępnianiu przez sieć oprogramowania oraz przestrzeni do przechowywania danych. „Chmurowość" tych usług polega na tym, że nie są związane z konkretnym serwerem, a dostęp do nich możliwy jest przez Internet z dowolnego miejsca.
Wszyscy liczący się producenci oprogramowania zaprezentowali w Hanowerze swoje oferty chmurowe. Teraz dołączyli do nich obecni w Polsce operatorzy telekomunikacyjni – Deutsche Telekom (właściciel T-Mobile) i GTS, dla których cloud jest naturalnym przedłużeniem istniejącej infrastruktury.
- Deutsche Telekom jako pierwszy z operatorów zdecydował się udostępnić usługę, która pozwoli małym i średnim przedsiębiorstwom za pośrednictwem chmury skorzystać ze sprawdzonych mobilnych aplikacji biznesowych – powiedział „Rz" Phil Zamani, wiceprezes Deutsche Telekom odpowiedzialny za usługę Cloud.
Usługa nosi nazwę Business Marketplace i jest biznesowym odpowiednikiem app store, czyli internetowego sklepu z aplikacjami mobilnymi - programami, które można pobierać na komórkę lub tablet. Największe app store'y – należące do Apple'a i Androida – udostępniają obecnie po pół miliona aplikacji. W 2011 roku z tego typu e-sklepów korzystało 35 proc. przedsiębiorstw na świecie, o 8 proc. więcej niż w 2010 roku – podaje firma analityczna Forrester. Według analityków IDC wartość rynku aplikacji mobilnych w 2012 roku ma przekroczyć 14 mld dol.
- Bezpieczeństwo korzystania z usługi Business Marketplace i przechowywania w niej danych jest zagwarantowane przez Deutsche Telekom, które zapewnia opiekę techniczną na każdym jej etapie: od subskrypcji po jeden wspólny biling za wszystkie nasze usługi – twierdzi Dirk Backofen, wiceprezes DT ds. marketingu i klientów biznesowych.