Krajowa Rada Sądownictwa przekazała prezydentowi wnioski o mianowanie tych osób na stanowiska asesorów w maju tego roku. Proces nie został natomiast sfinalizowany do dziś.
Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, asesorzy „in spe” zgłosili się po pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich. Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta, w odpowiedzi poinformowała Marcina Wiącka, że wnioski KRS przekazane zostały w czterech grupach, z których ostatnia wpłynęła 4 lipca 2025 r. Następnie projekty postanowień głowy państwa w sprawie powołania asesorów (dotyczące łącznie 171 osób) zostały przekazane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów celem uzyskania kontrasygnaty. Od tego czasu Kancelaria Prezydenta nie otrzymała zwrotu dokumentów ani uzasadnienia tak długiego czasu oczekiwania na kontrasygnatę.
Kancelaria Prezydenta wskazuje przy tym, że podobna sytuacja dotyczy także sześciu asesorów w Wojewódzkich Sądach Administracyjnych. Postanowienia w ich sprawie zostały złożone w kwietniu, maju i czerwcu. Z ustnych informacji otrzymanych przez Kancelarię Prezydenta ma wynikać, że KPRM oczekuje w tej sprawie na opinię Rządowego Centrum Legislacji, które z kolei czeka na stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Osoby, które na początku tego roku ukończyły aplikację sędziowską, wciąż nie zostały mianowane. R...
Absolwenci KSSiP bez prawa do wynagrodzenia i ubezpieczenia
Apel w tej sprawie do prezydenta i premiera wystosował właśnie zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Stowarzyszenie zwraca w nim uwagę, że absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury od wielu tygodni pozostają w sytuacji, w której wygasły już ich prawa do wynagrodzenia i ubezpieczenia.