RASFF to unijny system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach: żywności, paszach i materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
W zeszłym roku kraje zgłosiły o 13 proc. więcej - w porównaniu z poprzednim rokiem - nowych powiadomień dotyczących produktów, które wcześniej nie były notowane w RASFF. Łącznie nowych powiadomień było ponad 3,8 tys. i dotyczyły one głównie obecności aflatoksyn w paszach (najczęściej z Indii), suszonych owocach i orzechach (z Chin i Turcji) oraz substancji chemicznych w wyrobach kuchennych z Chin, które mogły przedostać się do żywności.
Polska zgłaszała w zeszłym roku problemy z ziarnami oraz orzechami zawierającymi roztocza.
To, że nowych powiadomień w RASFF było w zeszłym roku więcej - podkreśliła Komisja Europejska w komunikacie - świadczy o tym, że system jest coraz skuteczniejszy. KE zaznacza też, że ponad połowa powiadomień w RASFF dotyczyła żywności i pasz odrzuconych już na granicach Unii.
Najważniejszym w zeszłym roku i jednym z najpoważniejszych w historii UE przypadkiem skażenia żywności była epidemia spowodowana przez EHEC (enterokrwotoczny szczep bakterii Escherichia coli). Wybuchła ona w połowie maja 2011 r., w jej następstwie zmarło około 50 osób. Jedno z ognisk epidemii znajdowało się w północnych Niemczech, a drugie w południowo-zachodniej Francji. Prawdopodobnie, jak ocenia KE, źródłem skażenia była partia nasion kozieradki importowana z Egiptu.