Papiery holdingu obejmą Bank Zachodni WBK S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., DZ Bank Polska S.A., Nordea Bank Polska S.A., PKO Bank Polski S.A. Oficjalne podpisanie dokumentów zaplanowano w kopalni Wujek na godz. 14.30, swoja obecność zapowiedział wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, który odpowiada za górnictwo oraz Michał Lubieniecki, wiceprezes firmy Icentis, która pomagała w pozyskaniu finansowania.

Obligacje wystawiane będą w trzech transzach, na kwotę do 1.025 mln złotych z przeznaczeniem na refinansowanie kredytów – zwolnienie zabezpieczeń, inwestycje i refinansowanie zobowiązań i kapitał obrotowy. Będą to papiery pięcioletnie – pierwszy raz górnictwu udało się pozyskać tak długie finansowanie.

Pierwsze pieniądze trafią do spółki we wrześniu. - Katowicki Holding Węglowy otworzył w ten sposób drogę dla finansowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce na takich zasadach, jakie stosowane są wobec innych spółek prawa handlowego. Dotychczas banki w pewnym sensie obawiały się tej branży. Powodami ich ostrożności była: zmienność koniunktury, silne związki zawodowe i ich żądania, polityka klimatyczna Unii Europejskiej – wylicza Wojciech Jaros, rzecznik KHW.

- Holdingowi pomogły wcześniejsze przygotowania do wejścia na giełdę – trwające od paru lat  sporządzanie sprawozdań finansowych na takim samym wzorze, co raporty największych światowych koncernów górniczych. Dla analityków z banków europejskich są to dokumenty przejrzyste. Ze swej strony holding nie mógł ryzykować, by efektem wypuszczenia obligacji stało się ubezwłasnowolnienie spółki – dodaje.

Dokument określający wynegocjowane warunki emisji liczy kilkaset stron bardzo szczegółowych zapisów.