Gigantyczne zarobki menadżerów w Rosji

Najlepiej zarabiającym menadżerem w Rosji jest prezes państwowego banku. Jego ubiegłoroczny dochód miał sięgnąć... 30 mln dol. Na podium znaleźli się też szefowie Gazpromu i Rosneft

Publikacja: 19.11.2012 10:10

Andriej Kostin

Andriej Kostin

Foto: Bloomberg

Dziś od rana w Moskwie zamieszanie medialne. Forbes opublikował zestawienie najlepiej zarabiających menadżerów Rosji. Płace liderów wywołały zdumienie i oburzenie nawet u Rosjan przyzwyczajonych do kosmicznych majątków oligarchów.

Andriej Kostin prezes drugiego największego banku Rosji - państwowego VTB zarobił w 2011 r  30 mln dol. A wynagrodzenia wszystkich kluczowych menadżerów w tym banku sięgnęły w sumie rekordowych 194 mln dol.

Po 25 mln dol. mieli dostać Aleksiej Miller i Igor Sieczin szefowie państwowych koncernów paliwowych Gazpromu i Rosneft. Herman Gref prezes państwowego Sbierbanku zarobił „skromne" 15 mld dol. podobnie jak Michaił Kuzowlew prezes należącego do VTB Banku Moskwy. Ten ostatni bank jeszcze rok temu był na granicy bankructwa i państwo musiało go ratować kwotą 14 mld dol. z pieniędzy publicznych.

Forbes podał, że poziom dochodu wyliczył na podstawie oficjalnej dokumentacji firm oraz rozmów z firmami zajmującymi się rekrutacją top menadżerów. Do przedstawionej kwoty weszły tak płace podstawowe jak i bonusy, premie i procenty od zysku oraz możliwe wypłaty z zagranicy (wykłady, publikacje itp).

Bank VTB w specjalnym oświadczeniu zaprzeczył, by prezes Kostin zarobił 30 mln dol. Metodykę wyliczeń nazwano „mało przejrzystą", bardziej opartą na „domysłach i przypuszczeniach". Bank podał, że zgodnie z bilansem banku cały zarząd zarobił w 2011 r ok. 20 mln dol. Ile w rzeczywistości zarabia prezes Kostin, bank jednak nie podał.

Forbes zwraca uwagę, że w Rosji utajnione są zarobki nie tylko w prywatnych firmach, ale też w należących do państwa czyli do obywateli Rosji.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne