– W poprzednim roku zanotowaliśmy wzrost sprzedaży w ujęciu wartościowym oraz ilościowym zarówno w dominującym obszarze jakim jest dystrybucja serwerów wiodących producentów światowych jak i w części dotyczącej własnej marki Actina – mówi Marek Jaszczuk, dyrektor Działu Enterprise w Action. Jego zdaniem obecnie duże znaczenie ma fakt, że część dużych projektów obejmujących platformy serwerowe może być wstrzymywana z uwagi na okres przejściowy pomiędzy dwoma wieloletnimi budżetami unijnymi.
Mają być wkrótce wznowione. Firma badawcza PMR twierdzi, że latach 2013-2014 planowanych jest aż dziesięć dużych inwestycji w modernizację istniejących i budowę zupełnie nowych komercyjnych centrów przetwarzania danych w Polsce.
Rośnie popyt
Budowa nowoczesnych data center ma m.in. związek z dynamicznym rozwojem rynku usług zdalnego przetwarzania danych. Wartość w rynku cloud computingu w Polsce, według firmy badawczej IDC, pomiędzy 2011 i 2016 r. powiększy się aż pięciokrotnie powoduje (do 255 mln dolarów) spowodował duże zmiany na rynku serwerów. Przedsiębiorstwa przestały się bać powierzać swoje dane podmiotom świadczącym usługi w chmurze (na bazie własnych lub wynajmowanych centrów przetwarzania danych), co spowodowało, że przestały potrzebować własnych serwerów. Wcześniej standardem było, że nawet kilkuosobowa firma musiała posiadać własny serwer. Tego typu niewielkie urządzenia, nie różniące się wyglądem od tradycyjnych komputerów PC, stanowiły znaczącą część rynku serwerów.
Inni klienci
- Z punktu widzenia producentów sprzętu IT rozwój chmury sprawił, że musieli rozbudować portfolio w obszarze bardziej zaawansowanych i wydajnych serwerów. Centra obliczeniowe potrzebują bowiem zupełnie innych maszyn niż małe czy średnie przedsiębiorstwa – mówi Rafał Garszczyński, rzecznik ABC Daty, jednego z największych dystrybutorów sprzęt IT w Polsce. Rosnąca popularność usług w chmurze w sektorze MSP sprawiła również, że na naszym rynku prawie zanikła bardzo popularna jeszcze kilka lat temu usługa montowania (składania) serwerów na zamówienie, czym zajmowało się wiele podmiotów.
Przedstawiciel ABC Daty zwraca również uwagę, że rynek data center szybko się rozwija i staje się coraz bardziej konkurencyjny. - Firmy prowadzące ten biznes muszą na bieżąco modernizować i rozwijać posiadaną infrastrukturę sprzętową. To sprawia, że cykl życia serwera jest znacznie krótszy niż w np. w firmach z branży MSP, które potrafią użytkować serwer do czasu, aż się całkowicie zamortyzuje i zrobi przestarzały technologicznie – mówi Rafał Garszczyński.