Smartfony wywołały rewolucję na miarę tej, jaką zapoczątkowały komputery PC w latach 70. i 80. Jak podaje firma IDC, stanowią już ponad połowę kupowanych w Polsce telefonów komórkowych.
Te dane wyglądają optymistycznie, jednak gdy spojrzymy na wszystkie obecne na rynku urządzenia, udział smartfonów wśród nich będzie znacznie mniejszy. A liczba korzystających z nich starszych osób – znikoma. Podczas gdy telefony komórkowe ma już około 90 proc. Polaków (jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej), to wśród nich smartfony stanowią od 20 proc. (wg danych T-Mobile) do 31 proc. (wg TNS Polska).
Nie ma takiej potrzeby
Walka z e-wykluczeniem to jedno z podstawowych działań Europejskiej Agendy Cyfrowej, a co za tym idzie – obszar aktywności również polskiego rządu. Wygląda jednak na to, że działania te wciąż nie trafiają do ludzi starszych, stanowiących największą grupę wśród e-wykluczonych.
Według badania NetTrack zrealizowanego przez firmę MillwardBrown, osoby po 60. roku życia stanowią zaledwie 6 proc. z niemal 18 mln internautów w Polsce. A to plasuje nas na dalekim miejscu wśród państw Unii Europejskiej.
Nieco bardziej optymistyczne informacje płyną z najnowszego badania „Diagnoza Społeczna 2013", według którego z sieci korzysta 35,5 proc. osób w wieku 60–64 lat oraz 14,1 proc. seniorów w wieku powyżej 65. roku życia.