Szef i główny akcjonariusz wehikułu finansowego Berkshire Hathaway  w miniony weekend mówił udziałowcom swojej firmy, że chętnie zrealizowałby kolejną transakcje z 3G Capital po wspólnym zakupie H. J. Heinz, firmy znanej zwłaszcza z produkcji keczupu. Mówi się nawet o największym przejęciu w historii Berkshire Hathaway.

Wśród potencjalnych celów przejęcia wymienia się takie spożywcze firmy  jak Kellogg, Kraft Foods, czy General Mills. Wszystkie wyceniane są na ponad 20 miliardów dolarów, jeśli nie wliczać długu i premii.  Buffett od lat twierdzi, że preferuje proste biznesy, które rozumie, gwarantujące „:dobry" zwrot  na kapitale oraz mające trwałą zdolność generowania zysków.

Trzej wymienieni kandydaci spełniają te kryteria. Buffetta stać na taką transakcję, gdyż jego firma zgromadziła gotówkę rzędu 49 miliardów dolarów. Według szacunków brytyjskiego banku Barclays, trzeciego najbogatszego człowieka na świecie stać nawet na wyłożenie  do 50 miliardów dolarów jeśli transakcja będzie finansowana gotówką i długiem. Jak dotąd największym zakupem Warrena Buffetta było przejęcie kolejowej firmy Burlington Northern Santa Fe ponad cztery lata temu, która kosztowała 34,5 miliarda dolarów.

- Berkshire może przeprowadzić transakcję o wartości 50 miliardów dolarów  nie doznając specjalnego uszczerbku - zapewnia Jeff Matthews, akcjonariusz  tej spółki i autor książek jej poświęconych. Przyznaje, że skala transakcji planowanej przez Buffetta poszła w górę.  Jego zdaniem partnerstwo z 3G Capital stwarza możliwości zakupu firmy niekoniecznie pasującej do kluczowych  biznesów ( energetycznego i transportowego), ale wpisującej się w przejęcie Heinza.

Buffett nie jest jedynym graczem, który ma apetyt na dużą transakcje. W tym biznesie jest duży ruch. Od listopada 2013  ogłoszono transakcje o wartości przekraczającej 20 miliardów dolarów każda na łączną kwotę rzędu 312 mld USD. To największa pula w okresie półrocza od 2007 r.