To nie przypadek. Wydarzenia na Ukrainie i wojny z islamskim ekstremizmem, zwróciły uwagę rządów na bezpieczeństwo. Kielecka wystawa ściągnęła też największych producentów broni uczestniczących w wielkich przetargach na dostawy oręża i sprzętu wojskowego dla modernizującej się polskiej armii. Zamówienia , których wartość w najbliższej dekadzie przekroczy 130 mld zł, zrobiły wrażenie nawet na światowych gigantach sektora obronnego, takich jak Lockheed Martin, BAE Systems, Grupa Airbus, szwedzki Saab, turecki Aselsan czy rakietowi potentaci z Europy – MBDA, Kongsberg i amerykański Raytheon. - Tegoroczny MSPO , był największy w historii – twierdzi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. W rekordowej wystawie uczestniczyło ponad 500 wystawców z 27 krajów ( o 100 więcej niż w ubiegłym roku), szczelnie wypełnione stoiska firm zajęły ponad 25 tys. m kw. a frekwencja - ponad 13 tys. gości, była największa odkąd organizowane są zbrojeniowe wystawy.
Defendery za technologie
W ocenie Czesława Mroczka, wiceministra obrony ds. modernizacji sił zbrojnych, poziom technologiczny sprzętu świadczył o ogromnym postępie przemysłowym w dziedzinie wojskowego wyposażenia.
W tym roku nagrodę prezydenta RP dla wystawianego w Kielcach produktu „najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy otrzymały warszawski PIMCO i bydgoski Teldat za za automatyczny sygnalizator skażeń Prometheus zintegrowany z systemem zarządzania polem walki i wsparcia dowodzenia o kryptonimie Jaśmin.
Od osiemnastu edycji tradycją MSPO jest wręczenie nagród Defender producentom uzbrojenia sprzętu wyróżniającego się oryginalnością i nowatorstwem technicznym. W tym roku do konkursu zgłoszono 76 nominacji. Komisja nagrodziła dwanaście produktów. – Część z nich jest już na wyposażeniu armii. Mam nadzieję, że wkrótce dołączą do nich pozostałe, które mieliśmy okazje oglądać na tegorocznych targach - mówił Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, wręczając cenione w branży statuetki.
Optoelektronika i automaty
Prestiżowe nagrody Defender trafiły m. in.do warszawskiego Przemysłowe Centrum Optyki za stabilizowaną obserwacyjno-celowniczą głowicę optoelektroniczną, a także Kongsberg Defence & Aerospace z Norwegii oraz PIT-Radwar S.A. z Warszawy za system rakietowy nadbrzeżnego dywizjonu rakietowego. Spółka Lubawa z Ostrowa Wlkp. Wyróżniona została za lekki kombinezon przeciwodłamkowy "Titania" a Microflown AVISA z Holandii za urządzenie Acoustic Vector Sensor do lokalizacji pocisków snajperskich, artyleryjskich- przeznaczone dla rozpoznawczych dronów. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy oraz oddzielnie PIT Radwar i Mielecki Eurotech - otrzymali nagrody za własne, oryginalne konstrukcje bezzałogowych statków powietrznych. Specjalne wyróżnienie ministra obrony narodowej zgarnęła w tym roku Fabryka Broni "Łucznik" oraz Wojskowa Akademia Techniczna za gotowy już do seryjnej produkcji najnowszy karabinek automatyczny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kal. 5,56 mm i wersję reprezentacyjną karabinu MSBS.