- W wielu lokalizacjach przewidujemy również powstanie dużych osiedli mieszkalnych, które mogłyby być zrealizowane we współpracy z deweloperami – informuje rzecznik PKP, Katarzyna Mazurkiewicz. Analizowane są także lokalizacje na budowę obiektów magazynowych i centrów logistycznych. – Pozwoliłoby to dodatkowo wykorzystać potencjał infrastruktury kolejowej – dodaje Mazurkiewicz.

Kolejowa spółka deweloperska będzie skupiała się na inwestycjach bazujących na nieruchomościach znajdujących się w posiadaniu PKP. Niewykluczone jednak, że przyszłości będzie gotowa również do realizacji projektów na innych terenach należących do Skarbu Państwa. Obecnie PKP analizuje klika potencjalnych projektów, związanych m.in. z realizacją budynków biurowych. Spółka zacznie działać na początku przyszłego roku.

Przewidywana wartość samych nieruchomości, które zostaną wniesione do kolejowej spółki deweloperskiej, przekroczy 1 mld zł. Natomiast wartość inwestycyjna wszystkich planowanych projektów po zrealizowaniu jest szacowana na ponad 13 mld zł.

Obecnie PKO przygotowuje 14 projektów deweloperskich. Siedem z nich to duże inwestycje, takie jak Poznań Główny (3 etap), Wrocław Świebodzki, Gdynia Międzytorze, Kraków Bosacka, Warszawa Główna, Warszawa Zachodnia (3 etap), Olsztyn Główny. Pozostałych siedem inwestycji zaplanowano na mniejszą skalę: realizowane będą w warszawskiej dzielnicy Włochy, we Włocławku, Oświęcimiu, Dębicy, Koninie, Mińsku Mazowieckim oraz w Katowicach przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej. Przewiduje się, że większość postepowań przygotowujących inwestycje zostanie rozstrzygniętych na przełomie 2014 i 2015 roku. - W kolejnych latach planujemy uruchamianie powyżej 20 postępowań rocznie – informuje PKP.

Powołanie nowej kolejowej firmy deweloperskiej pozwoli doprowadzić do uproszczenia struktury spółek zależnych prowadzących obecnie projekty deweloperskie w imieniu PKP. Spółka deweloperska zastąpiłaby wszystkie podmioty wykorzystywane do tej pory w projektach, tj. obecnie posiadane 4 spółki prowadzące inwestycje oraz potencjalne 14 spółek, które byłyby utworzone w związku z prowadzonymi obecnie postępowaniami w celu wyłonienia inwestorów dla kolejnych projektów deweloperskich.