Reklama
Rozwiń

Maciej Miłosz: Skąd wziąć więcej pieniędzy na wojsko

Wydatki na obronność zasilą m.in. przekierowane środki z KPO czy pożyczki z Funduszu SAFE UE. W tym drugim mechanizmie postulowane jest zawieszenie VAT. Polska może pójść tą samą drogą i przy zakupach uzbrojenia zrezygnować z tego podatku.

Publikacja: 02.04.2025 04:36

Premier Donald Tusk na podpisaniu umowy międzyrządowej na dostawę elementów logistycznych i szkoleni

Premier Donald Tusk na podpisaniu umowy międzyrządowej na dostawę elementów logistycznych i szkoleniowych dla II fazy programu Wisła

Foto: PAP/Marcin Obara

O tym, że obecnie pod względem wydatków na obronność liczonych jako odsetek PKB jesteśmy liderem w sojuszu północnoatlantyckim, politycy przypominają nam co kilka tygodni. Mówi o tym wicepremier minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, mówił także jego poprzednik Mariusz Błaszczak. Ta retoryka i symboliczne liderowanie wydają się być szczególnie istotne w kontekście nieprzewidywalności polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Ale już w przyszłym roku to się może zmienić. Zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu mówią o tym, że w 2026 r. będziemy celować w 5 proc. PKB (w miejsce planowanego 4,7 proc. PKB w 2025 r.), tymczasem Litwini już zapowiedzieli, że od 2026 r. będą na obronność przeznaczać między 5 a 6 proc. PKB.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Biznes
PGZ wreszcie gotowa na amunicję 155 mm
Biznes
Mało ostrej amunicji, dużo ślepaków. Państwowemu przemysłowi brak ambicji
Biznes
Trump popiera zwiększenie presji na Rosję. Umowa UE-Ukraina i Orlen
Materiał Partnera
Transformacja energetyczna dla przedsiębiorstw na wyciągnięcie ręki
Biznes
UKE: Rynek telekomunikacyjny wyhamował. Rachunki w górę
Biznes
Roman Abramowicz sprzedał swój biznes Amerykanom. Od ręki dostanie 50 mln dolarów