Transakcje rajowe w systemie przepisów o cenach transferowych

Przedsiębiorcy przeprowadzający transakcje z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową powinni pamiętać o tym, że ciążą na nich dodatkowe obowiązki dotyczące m.in. sporządzania dokumentacji czy składania informacji.

Publikacja: 04.06.2024 04:30

Transakcje rajowe w systemie przepisów o cenach transferowych

Foto: Adobe Stock

Przepisy o cenach transferowych funkcjonują w Polsce od dobrych kilku lat. W tym czasie były wielokrotnie nowelizowane. Mieliśmy zarówno prawdziwe rewolucje, jak i porządne „liftingi” czy tylko kosmetyczne zmiany. Obecnie zagadnienie podmiotów powiązanych znane jest już większości podatnikom. W kontekście cen transferowych warto także pamiętać o podmiotach z tzw. rajów podatkowych, czyli podmiotach mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. W niniejszym artykule postaramy się kompleksowo i przekrojowo spojrzeć na zagadnienie transakcji z podmiotami rajowymi na gruncie przepisów o CIT, sprawdzając jednocześnie, czy na pewno poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?