Rozprawy zdalne wprowadzono na stałe

Nowe przepisy regulują dość skomplikowane i obarczone terminami ustawowymi procedury wnioskowania o rozprawę online oraz zgłoszenia zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu niestacjonarnym.

Publikacja: 09.04.2024 04:30

Rozprawy zdalne wprowadzono na stałe

Foto: Adobe Stock

14 marca weszły w życie długo wyczekiwane zmiany w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.) w zakresie kodeksowego uregulowania posiedzeń jawnych i rozpraw przeprowadzanych w formie zdalnej. Główna zmiana polega na utracie mocy przez tzw. przepisy covidowe regulujące tę kwestię. W ramach tych zmian ustawodawca nie ograniczył się jednak do prostego przepisania dotychczasowych regulacji. Nowe przepisy wprowadzają bardziej skomplikowaną i obarczoną terminami ustawowymi zarówno procedurę wnioskowania o rozprawę zdalną, jak i procedurę zgłoszenia zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu niestacjonarnym. Sądowi rozpoznającemu sprawę oddano przy tym możliwość, w zasadzie swobodnego, stwierdzenia, czy dane posiedzenie, a w szczególności czynności procesowe, które mają być dokonane, mogą być przeprowadzone na odległość. Dodatkowo ugruntowano prawnie istniejącą już praktykę łączenia się przez skład orzekający bezpośrednio z budynku sądu.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin