Wicepremier Krzysztof Gawkowski: Po wakacjach strategia cyfryzacji

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rządzie Donalda Tuska w 2024 r. chce zakończyć prace nad trzema ustawami. Nie rezygnuje z zapełniania białych plam na mapie internetu.

Publikacja: 03.04.2024 14:44

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Po wakacjach zostanie przedstawiona strategia cyfrowa dla Polski – zapowiedział w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podsumowując pierwsze 100 dni pracy w resorcie. - W 2025 roku Polska ma mieć jasne cyfrowe cele na kolejne lata – dodał.

Trzy ustawy w rok 

Plan resortu kierowanego przez Krzysztofa Gawkowskiego na ten rok dotyczy przede wszystkim prac legislacyjnych nad trzema ustawami: Prawem Komunikacji Elektronicznej, Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa oraz ustawie o usługach cyfrowych. – Wtedy uznam, że wiele zrobiliśmy – powiedział wicepremier.

Czytaj więcej

Rekordowe wynagrodzenie prezesa NBP. Tyle zarabia Adam Glapiński

PKE to ustawa wdrażająca do polskiego prawa Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). Powinno się to stać do końca 2020 r. Za opóźnienie Komisja Europejska zaczęła naliczać Polsce kary. 

Izby reprezentujące operatorów telekomunikacyjnych zgłosiły szereg uwag do ostatniej wersji rządowego projektu. Chciałyby usunięcia z niej wszystkich elementów, nie wynikających z EKŁE. 

Co dalej z KPO na internet 

Jednym z ważnych tematów nadzorowanych przez resort jest rozdysponowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w sieci szerokopasmowego dostępu do internetu.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa zaczęło pierwszy nabór wniosków o dotacje i zakończyło jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku. Drugi ruszył przed wyborami, a zakończył trzy dni po – 18 października.

O sukcesie trudno mówić, ponieważ dwaj istotni uczestnicy konkursów: Polski Światłowód Otwarty (konsorcjum Play i Infravia Capital) oraz Fiberhost (należy do funduszu Macquarie) ostatecznie wycofali się zostawiając w spadku innym do pokrycia „białe plamy” na mapie infrastruktury internetu.

W wypadku Fiberhostu, spółki powstałej po podziale wielkopolskiej sieci kablowej Inea, sprawa jest o tyle interesująca, że firma ta najpierw podpisała, a potem rozwiązała umowy o dofinansowanie, uniemożliwiając ich zajęcie przez podmioty zajmujące kolejne miejsce w konkursie.

Czytaj więcej

Potężny cios w demokrację i biznes. Jak sztuczna inteligencja sieje dezinformację

Fiberhost wyjaśniając decyzję winą obarczał m.in. prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zarzucając mu opieszałość.

- Rozpoczęliśmy prace, aby można było realizować kamienie milowe wyznaczone w KPO. CPPC realizuje dla nas zmianę koncepcji, aby można było je wykonywać – powiedział dziś w kontekście konkursów internetowych Krzysztof Gawkowski.

- Nie chcemy rezygnować z internetu szerokopasmowego. Białe plamy powinny znikać, ale podstawy do przygotowania przetargów mogły przerosnąć operatorów – ocenił wicepremier.

CPPC zaprosiło dziś operatorów telekomunikacyjnych na warsztaty, podczas których zamierza przedstawić im plan na trzeci już konkurs o dotacje do budowy infrastruktury.

100 dni resortu cyfryzacji 

Minister cyfryzacji podtrzymał dziś również, że powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych – projekt kosztujący ponad 800 mln zł.

- Weszliśmy do resortu chaotycznie zarządzanego, bez myślenia o przyszłości. Żeby dobrze zarządzać przyszłością, trzeba wyjść z przeszłości i chaosu. Dziś zamykam remanent – powiedział Krzysztof Gawkowski. Dodał, że „nie miał świadomości skali zaniedbań” w resorcie cyfryzacji oraz że „oszustwo goniło oszustwo”. – Wiele rzeczy zostało ukrytych – powiedział minister nie podając szczegółów.

Do osiągnięć pierwszych 100 dni pracy w resorcie jego kierownictwo zaliczyło m.in. odbudowę relacji międzynarodowych, stworzenie polityki partycypacji i planu konsultacji społecznych, aktualizację polityki wobec rozwoju sztucznej inteligencji (AI) czy przyjęcie krajowych ram wsparcia inwestycji w fabrykę półprzewodników (rząd Donalda Tuska skierował prenotyfikację ws. pomocy publicznej dla koncernu Intel, którego inwestycję ogłoszono jeszcze za rządu PiS). Resort pod kierunkiem Gawkowskiego zamierza też rozwijać aplikację mObywatel.

- Po wakacjach zostanie przedstawiona strategia cyfrowa dla Polski – zapowiedział w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podsumowując pierwsze 100 dni pracy w resorcie. - W 2025 roku Polska ma mieć jasne cyfrowe cele na kolejne lata – dodał.

Trzy ustawy w rok 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły