Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

Zdecydowana większość grup spółek zaniechała sformalizowania relacji, aby ograniczyć odpowiedzialność spółek dominujących i zawęzić obowiązki raportowania.

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

Foto: Adobe Stock

Prawo holdingowe obowiązuje w Polsce już od prawie półtora roku. Do czasu uchwalenia zmian w Kodeksie spółek handlowych (art. 211 – 2116), które weszły w życie 13 października 2022 r., polskie prawo nie zawierało spójnych regulacji w zakresie prawa holdingowego. Wprawdzie w ustawach podatkowych i rachunkowych już wcześniej można było znaleźć ich namiastkę, choćby w postaci „podatkowej grupy kapitałowej”, skonsolidowanych sprawozdań finansowych, czy obowiązku ujawniania tzw. beneficjentów rzeczywistych, to jednak nie były to rozwiązania kompleksowe, a jedynie odnoszące się do wybranych konsekwencji faktu istnienia holdingów w obrocie. Celem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.) było więc systemowe uregulowanie działania grup spółek, przepisami szczególnymi, działającymi autonomicznie i uzupełniającymi ogólne normy zawarte w Kodeksie cywilnym i K.s.h.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a