Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

Zdecydowana większość grup spółek zaniechała sformalizowania relacji, aby ograniczyć odpowiedzialność spółek dominujących i zawęzić obowiązki raportowania.

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

Foto: Adobe Stock

Prawo holdingowe obowiązuje w Polsce już od prawie półtora roku. Do czasu uchwalenia zmian w Kodeksie spółek handlowych (art. 211 – 2116), które weszły w życie 13 października 2022 r., polskie prawo nie zawierało spójnych regulacji w zakresie prawa holdingowego. Wprawdzie w ustawach podatkowych i rachunkowych już wcześniej można było znaleźć ich namiastkę, choćby w postaci „podatkowej grupy kapitałowej”, skonsolidowanych sprawozdań finansowych, czy obowiązku ujawniania tzw. beneficjentów rzeczywistych, to jednak nie były to rozwiązania kompleksowe, a jedynie odnoszące się do wybranych konsekwencji faktu istnienia holdingów w obrocie. Celem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.) było więc systemowe uregulowanie działania grup spółek, przepisami szczególnymi, działającymi autonomicznie i uzupełniającymi ogólne normy zawarte w Kodeksie cywilnym i K.s.h.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?