Nieuniknione zmiany na rynku najmu komercyjnego

Zielone obiekty uważane są przez graczy rynkowych za atrakcyjniejsze i bezpieczniejsze aktywa inwestycyjne niż pozostałe. I chodzi nie tylko ekologię, ale o zachowanie odporności znanego produktu inwestycyjnego na zagrożenia wynikające z dynamicznie zmieniającego się krajobrazu gospodarczego.

Publikacja: 01.03.2024 02:00

Nieuniknione zmiany na rynku najmu komercyjnego

Foto: Adobe Stock

Umowa najmu komercyjnego to pojęcie ukute przez praktyków rynku nieruchomości. Oznacza taką umowę, jaką profesjonalny wynajmujący – np. właściciel biurowca, magazynu czy galerii handlowej – zawiera z najemcą lokalu w obiekcie. Ma ona szczególną rolę, bowiem to właśnie ona czyni z nieruchomości bezpieczny wehikuł inwestycyjny, który przynosi cykliczne pożytki.

Najem komercyjny jest silnie ustandaryzowany. Umowa tego typu przypomina zwykle ćwierć ryzy papieru do drukarki, a praktycy obrotu doskonale wiedzą, że część jej postanowień nadaje się do negocjacji tylko w powiązaniu z parametrami finansowymi, niektóre – wcale. Jeżeli przyjąć perspektywę inwestora, łatwo daje się zauważyć jakie to ma uzasadnienie. Chodzi właśnie o bezpieczeństwo inwestycji. W tym sensie umowę najmu komercyjnego można nieco porównać do umowy kredytu hipotecznego. Każdy, kto miał z nią do czynienia wie jak łatwo namówić bank do zmiany standardu umownego, choćby słusznej. Niemniej, nadszedł czas na refleksję uczestników rynku nad koncepcją najmu komercyjnego.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego