Bruksela ujawnia o jakiej wartości broń dostarczyła Ukrainie

W latach 2022 i 2023 Unia Europejska dostarczyła Ukrainie broń o wartości 28 mld euro. W tym roku wojskowa pomoc Brukseli dla Kijowa ma sięgnąć 21 mld euro.

Publikacja: 31.01.2024 17:53

Bruksela ujawnia o jakiej wartości broń dostarczyła Ukrainie

Foto: ROMAN PILIPEY / AFP

Dane podał szef dyplomacji UE Josep Borrell po nieformalnym spotkaniu w Brukseli szefów ministerstw obrony krajów UE.

„Instytucje Unii i kraje członkowskie wspólnie dostarczyły Ukrainie broń o wartości 28 miliardów euro w latach 2022 i 2023... Liczba ta rośnie. W tym roku spodziewamy się, że osiągnie 21 miliardów euro w ciągu zaledwie roku” – powiedział Borrell podczas konferencji prasowej w środę 31 stycznia (wypowiedź na Youtube).

Dyplomata zauważył, że do końca tego roku kraje Wspólnoty planują dostarczyć do Kijowa ponad 1 mln amunicji. Borrell podkreślił, że od początku konfliktu na Ukrainie zdolności produkcyjne amunicji w UE zwiększyły się o 40 proc. i możliwe już jest osiągnięcie celu jakim jest produkcja 1 miliona amunicji rocznie. Do końca 2024 r. liczba ta wzrośnie do 1,4 miliona rocznie.

Czytaj więcej

Viktor Orbán mięknie. Broń trafi szybciej na Ukrainę

„W zeszłym roku UE i państwa członkowskie zobowiązały się dostarczyć Ukrainie 1 milion pocisków w ciągu jednego roku. (…) Według najnowszych informacji z krajów członkowskich, a liczby te zmieniają się codziennie, od marca ubiegłego roku do chwili obecnej dostarczyliśmy 330 tys. pocisków – to jedna trzecia naszego celu. Spodziewam się, że do marca uda się dostarczyć kolejne 200 tys., więc w sumie będzie ich 530 tys., co stanowi nieco ponad 50 proc. zakładanego celu” – powiedział szef europejskiej dyplomacji.

Kreml od początku swojej agresji na Ukrainę straszy Zachód, próbując zniechęcić Unię Europejską, USA i ich sojuszników na świecie do pomocy wojskowej Ukrainie.

M.in. Rosja wysłała notę ​​do krajów NATO w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Straszy, że „każdy ładunek zawierający broń dla Ukrainy stanie się legalnym celem dla Rosji”. Rosyjski MSZ stwierdził, że państwa NATO „igrają z ogniem”, dostarczając Ukrainie broń.

Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły