Ukraińcy coraz chętniej zakładają firmy w Polsce

Liczba jednoosobowych działalności zarejestrowanych u nas przez obywateli Ukrainy była w 2023 r. o ponad dwie trzecie wyższa niż rok wcześniej. Co dziesiąta zakładana firma była firmą ukraińską.

Publikacja: 25.01.2024 03:00

Ukraińska kawiarnia-piekarnia Lviv Croissants w Warszawie

Ukraińska kawiarnia-piekarnia Lviv Croissants w Warszawie

Foto: Bloomberg

Dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które przeanalizowała „Rzeczpospolita”, pokazują liczbę jednoosobowych działalności gospodarczych zakładanych w ostatnich dwóch latach przez obywateli Ukrainy. Opracowaliśmy je za pomocą platformy analitycznej Google Pinpoint, narzędzia pomagającego przeglądać i analizować duże zbiory dokumentów. Pokazują, że napaść Rosji na Ukrainę w 2022 r. szybko przełożyła się na wzrost liczby rejestracji firm ukraińskich w Polsce. I o ile samo to zjawisko nie jest zaskakujące, o tyle tempo przyrostu działalności zakładanych w naszym kraju przez Ukraińców może imponować.

Rejestracje szybują

Przed wybuchem pełnoskalowej wojny w Ukrainie, w styczniu i w lutym 2022 r., obywatele tego kraju rejestrowali u nas nieco ponad 200 jednoosobowych działalności miesięcznie. Marzec przyniósł już wzrost do blisko 600 firm, ale skok liczby rejestracji nastąpił w kolejnych miesiącach. W kwietniu ich liczba zbliżyła się do 1300, a w maju i w czerwcu do 1700. W kolejnych miesiącach Ukraińcy rejestrowali po przeszło 2000 firm, a początek 2023 roku jeszcze podkręcił to tempo. W marcu, a potem w sierpniu, we wrześniu i w październiku liczba nowych firm rosła o 2700–2800 miesięcznie. Słabsze były tylko grudnie w obu badanych latach, gdy liczba rejestrowanych działalności była nieco niższa od 2000.

W efekcie utrzymującego się przyrostu rejestracji w całym 2023 r. w Polsce przybyło 30 325 nowych ukraińskich firm. To o przeszło 67 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy liczba działalności gospodarczych zarejestrowanych przez naszych sąsiadów ze wschodu wyniosła 18 139. Z danych CEIDG, które opisywaliśmy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”, wynika tymczasem, że liczba wszystkich nowych rejestracji takich firm w Polsce sięgnęła 299,3 tys. To oznacza, że ukraińskie firmy stanowiły już przeszło 10 proc. zakładanych w tym czasie tego typu firm. Łącznie w latach 2022–2023 Ukraińcy zarejestrowali w naszym kraju 48 464 jednoosobowe działalności gospodarcze.

Czytaj więcej

Problemy ukraińskich firm działających na polskim rynku

Dane CEIDG pokazują też, że najwięcej, bo ponad 20 proc., firm zakładanych w Polsce przez naszych sąsiadów zza wschodniej granicy działa w branży budowlanej. Po kilkanaście procent przypada na działalność informatyczną i usługi, na kolejnym miejscu znalazły się firmy handlowe.

Mniej więcej co czwarta ukraińska firma rejestrowana była w województwie mazowieckim, a na kolejnych miejscach znalazły się dolnośląskie, małopolskie i pomorskie.

Szersze możliwości

– Mocny wzrost liczby rejestrowanych przez Ukraińców firm w Polsce świadczy chyba o tym, że myślą oni o pozostaniu u nas na dłużej – mówi Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Większość Ukraińców pracuje u nas niestety poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. To jest kwestia bariery językowej czy uznawalności dyplomów. Założenie działalności daje często szersze i lepsze możliwości w tym zakresie niż praca na etacie – dodaje. Zwraca uwagę, że po zmianie przepisów Ukraińcy zakładający firmy w naszym kraju są traktowani tak jak Polacy, uruchomienie działalności nie stanowi więc dla nich większej trudności. I to również przyczynia się do wzrostu liczby rejestrowanych firm.

Trudny czas dla biznesu
Ujemny bilans rejestracji oraz zawieszeń i zamknięć firm

Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej” w poniedziałek, wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba wszystkich rejestracji jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce wahała się w okolicach 300 tys. rocznie. Do tego trzeba doliczyć wznowienia zawieszonych wcześniej działalności. Tych najwięcej było w 2023 r. – przeszło 176,3 tys. Rok wcześniej wznowień było ponad 152 tys., a w 2021 r. tylko niespełna 140 tys. Co ważne, o ile jeszcze w 2020 r. wznowionych i nowych działalności gospodarczych było o blisko 2 tys. więcej niż tych, które zawiesiły bądź zakończyły działalność, to w kolejnych latach już takiej rekompensaty nie było. Najgorzej było przy tym w latach 2022–2023. Dwa lata temu poddało się o 76 tys. więcej firm, niż uruchomiło bądź wznowiło działalność, a w zeszłym roku ta różnica urosła do niemal 88 tys.

Z raportu „Barometr polskiego rynku pracy” za pierwsze półrocze zeszłego roku przygotowanego przez firmę Personnel Service wynika, że rosnąca liczba ukraińskich firm nie robi większego wrażenia na polskich przedsiębiorcach. Jedynie 27 proc. firm boi się konkurencji ze strony ukraińskich firm na polskim rynku, natomiast 61 proc. nie widzi w tym zagrożenia.

Potwierdzają to eksperci. – Z naszych badań wynika, że firmy ukraińskie współpracują z polskimi. Ukraińcy uzupełniają luki w naszej gospodarce – mówi Katarzyna Dębkowska. – Z naszych obserwacji wynika też, że sporo firm kosmetycznych czy fryzjerskich zakładanych przez Ukrainki tworzonych jest z myślą o klientkach z Ukrainy – dodaje.

– Rosnąca liczba firm zakładanych w naszym kraju przez Ukraińców pokazuje, że czują się tu dobrze i bezpiecznie. Ciężko o lepszy na to dowód niż to, że ktoś chce u nas płacić podatki i składki na ZUS – mówi Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

Czytaj więcej

Ukraińcy chcą się rozwijać w Polsce. Większość jest zadowolona z pracy

Bernatowicz zauważa, że zwykle na założenie działalności gospodarczej decydują się osoby najbardziej przedsiębiorcze. – To, że ich liczba mocno rośnie, to zatem dobry sygnał. Należy się teraz zastanowić, co zrobić, żeby zostali w Polsce na dłużej, żeby liczba rejestracji nowych ukraińskich firm nie zaczęła spadać – przekonuje szef Związku Pracodawców Business Centre Club.

Przypomina, że polska gospodarka cierpi na niedobór rąk do pracy. – Stoimy w obliczu ogromnego deficytu na rynku pracy, a ukraińscy pracownicy i przedsiębiorcy wypełniają luki tam, gdzie brakuje rąk do pracy: w budownictwie, transporcie, informatyce, usługach. Musimy starać się ich u nas zatrzymać, zachęcić do pracy w naszym kraju, sprawić, że nie będą chcieli wyjechać na przykład do Niemiec, bo my ich po prostu potrzebujemy – przekonuje Łukasz Bernatowicz.

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa