Jak powinny być zabezpieczone roszczenia z kredytów frankowych

Nie ma uzasadnienia dla poszukiwania zabezpieczenia przed sądem cywilnym wierzytelności banku podlegającej potrąceniu w postępowaniu upadłościowym.

Publikacja: 16.01.2024 02:00

Jak powinny być zabezpieczone roszczenia z kredytów frankowych

Foto: Adobe Stock

Postępowanie upadłościowe jest „egzekucją generalną”, która „zastępuje” zarówno indywidualne postępowanie rozpoznawcze, jak i następujące po nim „syngularne” czy „indywidualne” postępowania egzekucyjne. Postępowanie upadłościowe skupia wiele spraw dotychczas pozostających w kompetencjach orzeczniczych różnych sądów – centralizuje kompetencje do ich rozpoznania w jednym „miejscu”. Czy w związku z tym sądy cywilne mogą udzielać zabezpieczeń przeciwko syndykowi?

W pierwszej kolejności należałoby zadać pytanie ogólne czemu służy, a precyzyjniej – co chroni zabezpieczenie w postępowaniu cywilnym. Zabezpieczenie odnosi się do roszczeń procesowych pozwu, co do których sąd cywilny stosujący zabezpieczenie ma kompetencje rozstrzygnięcia merytorycznego. Niemniej w związku z ogłoszeniem upadłości banku-kredytodawcy następuje transfer kompetencji do rozpoznania sporu z sądu cywilnego do postępowania upadłościowego, które ma charakter rozpoznawczo-wykonawczy. Powstaje pytanie, jaki jest zakres tego transferu kompetencji. Czy sądy cywilne mogą sobie „zachować” kompetencję do orzeczenia o zabezpieczeniu w sprawach, w których przejściowo tracą możliwość orzekania merytorycznego?

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność