Cytat w prawie własności intelektualnej

Prawo cytatu występuje zarówno w prawie autorskim, jak i w prawie wzorów przemysłowych. Instytucje te nazywają się tożsamo, ale ich znaczenie jest zupełnie inne.

Publikacja: 16.01.2024 02:00

Cytat w prawie własności intelektualnej

Foto: Adobe Stock

Intuicyjnie wydaje się, że wiemy, gdzie powinny być granice cytatu, okazuje się jednak, że w przypadku prawa nasza intuicja jest zawodna.

Cytat w prawie własności intelektualnej pojawia się względem praw autorskich i praw pokrewnych (art. 29 pr. aut.) oraz wzoru przemysłowego (art. 115 pkt 3 pwp). W obu przypadkach jego celem jest zezwolenie na określone działania wkraczające w zakres praw majątkowych bez konieczności uzyskiwania zgody podmiotu uprawnionego z danego prawa. Na tym jednak podobieństwa pomiędzy tymi instytucjami się kończą. Warto na samym początku podkreślić, że cytat w prawie autorskim rozumiany jest stosunkowo wąsko (co potwierdza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE), natomiast cytat względem wzoru przemysłowego jest interpretowany szeroko, realizując zupełnie inne cele.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona