Odpowiedzialność karna zarządów SSP

Prezes spółki Skarbu Państwa jest jak saper – bez dużego doświadczenia, wiedzy i odporności na naciski w końcu wejdzie na minę - o odpowiedzialności karnej zarządów ssp pisze Wojciech Dudziński, audytor śledczy, amerykański specjalista ds. wykrywania nadużyć gospodarczych CFS (Certified Fraud Specialist)

Publikacja: 02.01.2024 02:00

Odpowiedzialność karna zarządów SSP

Foto: Adobe Stock

W niedługim czasie może dojść do istotnych rotacji na stanowiskach zarządczych w spółkach Skarbu Państwa. To dobry moment na to, aby uświadomić sobie, z jak dużymi ryzykami prawnymi mają do czynienia ich prezesi i członkowie zarządów. Jako audytor śledczy przeprowadziłem wiele audytów ryzyka nadużyć w tych spółkach i coś niecoś wiem na ten temat. Myślę, że ciekawe będzie spojrzenie na znany już temat, ale od innej, tj. stricte praktycznej, strony. Bowiem samo dokonanie ustaleń podczas audytu to jedna rzecz, ale nie mniej ważne jest również przełożenie ich na język procesowy, z czym w sprawach gospodarczych są duże problemy. Dlatego też nie będziemy tutaj dokonywać analizy wszystkich przepisów dotyczących tego tematu, bo nie ma na to miejsca. Spróbujemy sobie natomiast odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie zarządy SSP są szczególnie narażone na ryzyko odpowiedzialności karnej i z czego to wynika.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność