Ułatwienia w procesie inwestycyjnym

Organy administracji architektoniczno-budowlanej sprawniej będą prowadzić postępowania w sprawie budowy obiektów liniowych położonych w sąsiedztwie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Inwestorzy mogą korzystać z elektronicznego dziennika budowy, chociaż nie mają takiego obowiązku.

Publikacja: 29.12.2023 02:00

Ułatwienia w procesie inwestycyjnym

Foto: Adobe Stock

Kończący się rok 2023 w branży budowlanej zostanie zapamiętany jako rok cyfryzacji, deregulacji i okrytych złą sławą „wrzutek”, czyli nowelizacji przepisów, które nie są związane z tytułem ustawy ani jej główną materią, lecz znajdują się w jej projekcie. Na szczęście (z uwagi na ich niestaranność legislacyjną) większość z nich nie doczekała się uchwalenia. Część propozycji zmian w ustawie Prawo budowlane weszła jednak w życie i z powodzeniem powinna ułatwić proces budowlany, w tym postępowania administracyjne prowadzone przez organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara