Nie każdy świąteczny prezent można sfinansować ze środków socjalnych

Jeśli pracodawca pokryje ze środków zfśs wydatki na świąteczne prezenty niezgodnie z ustawą, nie będzie ono wolne od podatku i składek. Tak jak wtedy, gdy danego świadczenia nie przewiduje regulamin funduszu.

Publikacja: 19.12.2023 02:00

Nie każdy świąteczny prezent można sfinansować ze środków socjalnych

Foto: Adobe Stock

Co roku w okresie świątecznym pojawiają się pytania o zasady obdarowywania pracowników czy ich dzieci. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim finansowania tego rodzaju świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Biorą się m.in. z faktu, że ten fundusz nie ma charakteru okolicznościowego, więc wsparcie nie może wynikać z samej okoliczności, jaką są święta Bożego Narodzenia. Jednak – jak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 8 czerwca 2017 r. (III AUa 627/16) – definicja działalności socjalnej daje pracodawcy możliwość wręczania ze środków funduszu m.in. bonusów finansowych z okazji świąt Bożego Narodzenia z tytułu zwiększonych wydatków w tym okresie. Warunkiem umożliwiającym ich przyznanie jest zapisanie takich form pomocy w regulaminie funduszu oraz określenie trybu ich przyznawania (czy przyznanie następuje np. na wniosek osoby uprawnionej, czy z inicjatywy pracodawcy). Zatem uzasadnieniem realizacji takich świadczeń z zfśs są zwiększone potrzeby z uwagi na koszt organizacji świąt, a nie sama ich celebracja.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara