Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości

Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.

Publikacja: 27.11.2023 01:00

Pionierska edycja „Razem dla Planety” wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Na zdjęciu: laureaci na

Pionierska edycja „Razem dla Planety” wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Na zdjęciu: laureaci nagród programu BASF

Foto: materiały prasowe

Materiał partnera: BASF

„Razem dla Planety” to autorski program BASF Polska, stworzony z myślą o klientach. Jego celem jest promowanie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, nagradzanie i promowanie najlepszych projektów i rozwiązań i w końcu wzajemna inspiracja poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami wśród firm - małych, średnich i dużych. Nazwa programu nie została wybrana przypadkowo - tylko razem, wykorzystując efekt skali, działania na rzecz Planety będą skuteczne.

Prosta forma zgłoszeń, obiektywna ocena

Zgłoszenia odbywały się w formule online. Wszystkie aplikacje ocenione zostały przez specjalnie powołaną kapitułę programu. W jej skład weszli przedstawiciele świata nauki w osobach: prof. dr hab. Joanny Kulczyckiej z AGH – ekspertki z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, oraz prof. dr. hab. Bolesława Roka z Akademii im. L. Koźmińskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony klimatu: Maria Andrzejewska reprezentująca UNEP GRID oraz Kamil Wyszkowski z UNGC. W składzie kapituły znaleźli się też Tomasz Zieliński – prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Małgorzata Greszta – partnerka zarządzająca CSR Consulting, specjalistka w zakresie zrównoważonego rozwoju i Agendy 2030. BASF Polska reprezentowany był przez Katarzynę Byczkowską – dyrektor zarządzającą, oraz Agnieszkę Łyczak-Szymczyk – menedżerkę ds. zrównoważonego rozwoju. Tak różnorodne grono ekspertów zapewniło obiektywną ocenę, ale też różne perspektywy oceny danego rozwiązania czy zgłoszonych działań.

– Takie programy mogą mieć pozytywny wpływ, mogą inspirować klientów, partnerów do tego, żeby jeszcze większą uwagę poświęcać temu bardzo ważnemu tematowi, jakim jest zrównoważony rozwój – mówi Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska.

– W programie znalazło się bardzo wiele ciekawych rozwiązań, prezentowały się firmy duże, ale także małe i średnie. Ciekawe rozwiązanie dla użytkownika zaprezentowała firma Porta – doceniamy to, że drzwi mogą być wykonane zarówno z ciekawych materiałów izolacyjnych, jak i surowców wtórnych, ale przede wszystkim są trwałe i dobrze izolujące – komentowała prof. Joanna Kulczycka, członkini kapituły.

Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju

Ta pionierska edycja programu wzbudziła bardzo duże zainteresowanie i przyniosła ponad 30 zgłoszeń. Co ciekawe, największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria „Lidera zrównoważonego rozwoju MŚP”, której celem było docenienie działań małych i średnich firm. To jednocześnie dowód na to, że zrównoważony rozwój to nie jest tylko temat dla dużych przedsiębiorstw, bo te mniejsze też mają się czym chwalić.

– Nie spodziewaliśmy się, że mniejsze przedsiębiorstwa tak licznie wezmą udział w „Razem dla Planety”. Spodziewaliśmy się raczej, że będą to duże koncerny, międzynarodowe firmy, które cele zrównoważonego rozwoju realizują na poziomie globalnym i mają to niejako narzucone – mówi Katarzyna Jedynak, dyrektorka sprzedaży i działu rozwoju rynku w BASF Polska.

Diamentową Planetę, czyli pierwsze miejsce w tej kategorii, zdobyła firma Torf Corporation sp. z o.o. znana z produkcji kosmetyków marki tołpa. powstałych na bazie ekstraktu z torfu.

– W ramach zrównoważonego rozwoju wdrożyliśmy już bardzo wiele działań, realizujemy je od wielu lat. To, co zrobiliśmy w ostatnim czasie, to przede wszystkim zmierzenie i redukcja śladu węglowego dla pewnych gam produktowych we wszystkich trzech zakresach – wyjaśnia Anna Derucka, dyrektor personalna i członkini zarządu firmy Torf Corporation. – Dodatkowo nasze opakowania w większości pochodzą już z recyklingu, a na pewno się do niego również nadają.

Platynową Planetę, czyli nagrodę za drugie miejsce, zdobyła firma Djchem Chemicals Poland SA, a Zieloną Planetę za trzecie miejsce – firma Styropmin sp. z o.o.

W tej kategorii przyznaliśmy także dwa wyróżnienia. Otrzymały je: N Cosmetics Edyta Wilk-Domalewska oraz Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o.

Druga w kolejności kategoria pod względem liczby zgłoszeń to „Mistrz Gospodarki Obiegu Zamkniętego”. Tu, już niezależnie od wielkości firmy, mogliśmy przyjrzeć się różnorodnym rozwiązaniom wprowadzonym w zakładach produkcyjnych naszych klientów. Kapituła nie miała łatwego wyboru, dlatego przyznała dwa równorzędne drugie miejsca, czyli Platynowe Planety powędrowały do firm Global Cosmed SA oraz Synthos SA. Pierwsze miejsce i Diamentowa Planeta trafiły do znanej polskiej firmy Djchem Chemicals Poland SA.

– Nasza firma zajmuje się produkcją antyutleniaczy i antyozonantów aminowych i są to nasze główne produkty. Dodatkowo zajmujemy się dystrybucją nawaniacza do gazu ziemnego. Świadczymy też wiele usług związanych z branżą chemiczną, takich jak doradztwo techniczne przy projektowaniu instalacji – wyjaśniał Bartosz Gorzkowski, dyrektor techniczny Djchem Chemicals Poland. 

– Staramy się poszerzać zakres naszych działań dotyczących zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego, który jest jego częścią. Najbardziej sztandarową kwestią jest wtórne użycie gazu odpadowego z produkcji jednego z naszych wyrobów i wykorzystanie go do podgrzewania naszych procesów – dodał.

Wybór kapituły programu w kategorii produktowej, typując Innowatora Roku, był poprzedzony długą dyskusją, gdyż zgłoszone tu rozwiązania reprezentują różne dziedziny gospodarki – od chemii przemysłowej poprzez branżę budowlaną aż po kosmetyczną.

I tak – Diamentowa Planeta za pierwsze miejsce trafiła do Orlen Południe SA. Firma zainwestowała w technologię konwersji gliceryny do bioglikolu propylenowego. Jest to pierwsza tego typu instalacja na świecie na bazie tej technologii. W procesie używany jest katalizator miedziowy BASF H9-66 promujący konwersję gliceryny przy udziale wodoru do glikolu propylenowego. Wytwarzany bioglikol propylenowy w porównaniu z glikolem propylenowym z tlenku propylenu pozwala na ograniczenie emisji CO2 aż o 60–80 proc.

– Zgłosiliśmy nasz sztandarowy projekt dotyczący wykorzystania surowców biomasowych, surowców zrównoważonych, z których poprzez uwodornienie produkujemy glikol propylenowy. Innowacją jest tu właśnie wykorzystanie surowców odpadowych, jakim jest gliceryna, do wytwarzania wysokomarżowych produktów – wyjaśniał Grzegorz Semerjak, dyrektor technologii i rozwoju w Orlen Południe.

Platynowa Planeta, czyli laur za drugie miejsce, trafiła do firmy Porta KMI Poland SA, znanego producenta drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Nagrodzona innowacja to termooszczędne drzwi zewnętrzne, w których został zastosowany system PUR od BASF.

Zielona Planeta, czyli nagroda za trzecie miejsce, trafiła do firmy Podanfol SA – producenta poliamidowych osłonek do wędlin. We współpracy z BASF rozwinęli linię produktową CleanLine, gdzie standardowy poliamid zastępowany jest produktem Ultramid Ccycled. To pierwszy klient BASF w Polsce, który wykorzystuje surowiec powstały na bazie oleju pirolitycznego pochodzącego z recyclingu chemicznego na większą skalę.

Ciekawa rywalizacja miała miejsce w kategorii Promotor Neutralności Klimatycznej. Widać, że polski biznes mocno inwestuje w odnawialne źródła energii, liczy ślad węglowy w swojej organizacji czy też inwestuje we współpracę zarówno z uczelniami wyższymi, jak i organizacjami pozarządowymi. Pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło firmie PCC Exol SA – uznanego europejskiego gracza na rynku surfaktantów. Drugie miejsce i Platynową Planetę uzyskała firma 3M, a Zielona Planeta za trzecie miejsce powędrowała do firmy Chespa sp. z o.o.

Więcej o firmach biorących udział w programie oraz o laureatach, ich działalności i nagrodzonych rozwiązaniach piszemy na stronie programu: https://razemdlaplanety.eu/

Ważne:

Korzyści i nagrody dla uczestników

Wielki finał w postaci Gali miał miejsce 15 listopada w Warszawie.

Co istotne, w programie „Razem dla Planety” nie ma nagród finansowych, jest możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia w drodze do osiągnięcia celów klimatycznych. Laureaci będą mieli szansę na edukację pracowników poprzez warsztaty poświęcone 17 celom zrównoważonego rozwoju czy spotkaniom z ekspertami w tej dziedzinie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wezmą udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach centrali w Ludwigshafen.

„Razem dla Planety” i kolejne odsłony

Program „Razem dla Planety” w tym roku miał swój debiut, ale bardzo chcemy, by miał kolejne edycje. Nasi klienci pokazali, że to temat dla nich istotny. „Razem dla Planety” w kolejnej edycji będzie też przestrzenią dla warsztatów i wzajemnych inspiracji. W końcu zrównoważony rozwój stał się tematem, który angażuje nie tylko zarządy, ale całe zespoły. To nie tylko idee, ale to droga, którą biznes w Polsce powinien iść. Dlatego jeszcze raz gratuluję laureatom tegorocznej edycji i już dziś zapraszam do udziału w programie w 2024 roku.

Materiał partnera: BASF

„Razem dla Planety” to autorski program BASF Polska, stworzony z myślą o klientach. Jego celem jest promowanie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, nagradzanie i promowanie najlepszych projektów i rozwiązań i w końcu wzajemna inspiracja poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami wśród firm - małych, średnich i dużych. Nazwa programu nie została wybrana przypadkowo - tylko razem, wykorzystując efekt skali, działania na rzecz Planety będą skuteczne.

Pozostało 95% artykułu
Biznes
Rosjanie uciekają z ojczyzny. W Korei Południowej biją rekordy
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Biznes
CBA w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Pokłosie afery wizowej
Biznes
Miron Mironiuk: Stworzyliśmy zespół, na który nie mają wpływu BigTechy
Materiał partnera
Leon Pierzchalski, Warta: Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Biznes
Wielkie pieniądze dla szefa Stellantisa
Biznes
Hyundai rozmawia z Bułgarami o 2 reaktorach