Jak zabezpieczyć środki na restrukturyzację w sytuacji niewypłacalności?

Ważne jest umiejętne i zgodne z prawem zarządzanie płynnością firmy, by zabezpieczyć środki na restrukturyzację w sytuacji niewypłacalności.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

Jak zabezpieczyć środki na restrukturyzację w sytuacji niewypłacalności?

Foto: Adobe Stock

Z reguły wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego zgodnie z ustawą – Prawo restrukturyzacyjne powoduje odcięcie przedsiębiorcy od zewnętrznego finansowania. Zarówno banki, jak i firmy leasingowe nie są skłonne zasilać dłużnika pieniędzmi w ramach nowych umów kredytowych czy leasingowych. Mówi się o tym, że nie należy dorzucać dobrego pieniądza do złego, podmiot zaś bez zdolności kredytowej nie powinien być finansowany nawet, gdy posiada aktywa mogące stanowić przedmiot zabezpieczenia. W Polsce nie rozwinął się jak dotychczas także rynek funduszy inwestycyjnych podwyższonego ryzyka, wspierających podmioty w trudnościach finansowych. Co więcej, po otwarciu restrukturyzacji pogorszeniu ulegają relacje handlowe, co może oznaczać znaczące skrócenie terminów płatności od dostawców towarów lub surowców. W skrajnym przypadku, szczególnie jeśli ubezpieczyciele transakcji handlowych wycofają się z finansowania kontraktów z dłużnikiem, kredyt kupiecki może zostać całkowicie odcięty. A zatem w najtrudniejszym dla firmy okresie jest ona skazana wyłącznie na wewnętrzne źródła finansowania.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży