Jak zabezpieczyć środki na restrukturyzację w sytuacji niewypłacalności?

Ważne jest umiejętne i zgodne z prawem zarządzanie płynnością firmy, by zabezpieczyć środki na restrukturyzację w sytuacji niewypłacalności.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

Jak zabezpieczyć środki na restrukturyzację w sytuacji niewypłacalności?

Foto: Adobe Stock

Z reguły wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego zgodnie z ustawą – Prawo restrukturyzacyjne powoduje odcięcie przedsiębiorcy od zewnętrznego finansowania. Zarówno banki, jak i firmy leasingowe nie są skłonne zasilać dłużnika pieniędzmi w ramach nowych umów kredytowych czy leasingowych. Mówi się o tym, że nie należy dorzucać dobrego pieniądza do złego, podmiot zaś bez zdolności kredytowej nie powinien być finansowany nawet, gdy posiada aktywa mogące stanowić przedmiot zabezpieczenia. W Polsce nie rozwinął się jak dotychczas także rynek funduszy inwestycyjnych podwyższonego ryzyka, wspierających podmioty w trudnościach finansowych. Co więcej, po otwarciu restrukturyzacji pogorszeniu ulegają relacje handlowe, co może oznaczać znaczące skrócenie terminów płatności od dostawców towarów lub surowców. W skrajnym przypadku, szczególnie jeśli ubezpieczyciele transakcji handlowych wycofają się z finansowania kontraktów z dłużnikiem, kredyt kupiecki może zostać całkowicie odcięty. A zatem w najtrudniejszym dla firmy okresie jest ona skazana wyłącznie na wewnętrzne źródła finansowania.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Sądy i trybunały
Sąd: Nawacki ma 3 dni. Inaczej grozi mu grzywna i areszt
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Niepełnosprawni
Nawet 3495 zł z ZUS dla dorosłych niepełnosprawnych już od Nowego Roku
Konsumenci
Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości