Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 04.12.2023 10:34 Publikacja: 24.10.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
ESG, zrównoważony rozwój i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla to teraz tematy regularnie podnoszone przez firmy na całym świecie. Wiele przedsiębiorstw aktywnie stara się ograniczać, odnawiać i ponownie wykorzystywać zasoby, aby wprowadzać znaczące zrównoważone zmiany do swojej polityki wewnętrznej i zewnętrznej. W rezultacie wszystkie części działalności są analizowane pod kątem zrównoważonego rozwoju, a sposób, w jaki firma posiada, zajmuje się i zarządza swoimi obiektami, jest ważną częścią planów na przyszłość. Na rynku nieruchomości „zielone budynki” i certyfikaty dla „zielonych budynków”, takie jak LEED, DGNB, BREEAM, ÖGNI, są już standardem rynkowym. Ze względu na widoczny wpływ zmian klimatycznych i przepisów ESG uchwalonych przez Komisję Europejską na znaczeniu zyskują również ekologiczna eksploatacja budynku i „zielone umowy najmu”. Jeszcze do niedawna „zielone najmy” były na rynku nieruchomości absolutną nowością i ciekawostką, a dziś stają się wymaganą normą. Dlaczego popularność ekologicznych klauzul na rynku najmów tak wzrosła i jakie postanowienia można wprowadzić w umowach, żeby stały się bardziej przyjazne środowisku?
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Marcin Warchoł skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie kobiety, której skradziono tożsamość. Działanie sądu określił mianem "bezdusznego formalizmu".
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
O filozofii zarządzania, jakości i sprzedaży rozmawiamy z Rafałem Michalskim, CEO Grupy Blachotrapez.
W przededniu jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży marketingu cyfrowego, Gali IAB MIXX Awards 2023, spotkaliśmy się z prezesem zarządu IAB Polska Włodzimierzem Schmidtem i przewodniczącym jury konkursu, dyrektorem marketingu LG Electronics Polska, Danielem Czokiem, aby omówić nie tylko nadchodzące wydarzenie, ale także przyszłość i obecny stan marketingu cyfrowego.
W bieżącym roku akademickim blisko 770 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach Programu Stypendiów Pomostowych; w tym prawie 500 dostało stypendia na I rok studiów. Uroczysta inauguracja XXII edycji Programu Stypendiów Pomostowych odbędzie się 1 grudnia o godzinie 12:00 w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.
Jeśli dziś mocno postawimy na rozwój energetyki jądrowej, to na dekady nie tylko zapewnimy sobie bezpieczeństwo energetyczne, ale też stworzymy prężną gałąź gospodarki – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu – przekonuje Scott Russell, członek zarządu SAP SE, odpowiedzialny za sprzedaż, usługi, współpracę z partnerami oraz zaangażowanie klientów firmy.
Dzisiejsze firmy zdają sobie sprawę z roli, jaką odgrywają w społeczeństwie, dlatego coraz więcej z nich angażuje się w działania na rzecz generowania zmiany społecznej. Innowacyjnym podejściem do społecznej odpowiedzialności biznesu wyróżnia się Bank BNP Paribas.
Staramy się sprostać potrzebom przewoźników i kierowców – przekonuje dyrektor Rynku Transportu Ciężkiego w PKO Leasing Piotr Gąska.
Po Ukrainie i Bułgarii teraz Kazachstan ogłosił podwyżkę opłaty za tranzyt rurociągiem, którym rosyjska ropa dociera do Chin. Rosjanie zapłacą Kazachom o blisko jedną czwartą więcej.
W ostatnich latach PiS dążył do tego, żeby w pełni skontrolować wymiar sprawiedliwości (…) Ludzie mają poczucie, że to jest prokuratura władzy, dlatego musimy odbudować zaufanie do wymiaru sprawiedliwości - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Dariusz Joński, Inicjatywa Polska.
W czasie, gdy prezes NBP jest krytykowany za naruszenie niezależności banku centralnego od rządu, zatrudnienie znajdują tam kolejni politycy PiS.
Cena Bitcoina osiągnęła w niedzielę 40 000 dolarów po raz pierwszy od początku maja 2022 r., podczas gdy Ethereum wzrosła powyżej 2200 dolarów na fali szerszego wzrostu na rynkach kryptowalut.
Firma analizująca rynek turystyczny, przyjrzała się bliżej cenom noclegów w hotelach, które prowadzą politykę zrównoważonego rozwoju i porównała z tymi, które takich praktyk nie stosują. Potwierdziło się, że certyfikaty pozwalają zarobić więcej, średnio o 5 procent.
Naukowcy z bostońskiego MIT opracowali nowatorskie urządzenie z segmentu wearables (technologie ubieralne), które ma pomóc kobietom z grupy wysokiego ryzyka raka piersi.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
Z początkiem nowego tygodnia złoty lekko traci względem większości najważniejszych walut oddając część zysków z zeszłotygodniowego rajdu..
Przywódca Korei Północnej wezwał kobiety do podjęcia działań, które mają przeciwdziałać spadającej liczbie urodzeń w kraju.
Polski bank centralny zwraca się o pomoc do EBC w sporze z Donaldem Tuskiem. Przyszły premier wezwał do usunięcia szefa NBP. Bank centralny stał się „bezpieczna przystanią” dla wielu polityków PiS.
Platforma streamingowa zmniejszy liczbę zatrudnionych o około 17 proc., próbując obniżyć koszty w obliczu dramatycznie wolniejszego wzrostu gospodarczego.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Projekty poselskie są początkiem rozmowy dotyczącej tego jak ma wyglądać ostateczny kształt tego prawa. Dziś to nie jest projekt rządowy - mówił w rozmowie z TVN24 poseł PSL, Dariusz Klimczak, kandydat na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska, pytany o projekt ustawy dotyczącej mrożenia cen energii, nad którą pracowały KO i Polska 2050.
Uczestników sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano czym rząd Donalda Tuska powinien zająć się w pierwszej kolejności po tym, gdy zostanie powołany.
Ustawodawca nie może nakładać na firmy obowiązków niemożliwych do spełnienia.
Polska domaga się od KE oceny skutków umowy transportowej z Ukrainą i proponuje otwarcie dodatkowego przejścia granicznego dla pustych samochodów ciężarowych.
Taki skutek będzie miało przyjęcie w niezmienionym kształcie projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, która zakłada też korekty w reformie planistycznej.
Decyzje o Unii, Ukrainie i Rosji Niemcy będą ściśle uzgadniać z Polską – zapowiada ambasador RFN Viktor Elbling w pierwszym wywiadzie udzielonym polskim mediom od objęcia przez niego misji w Warszawie w lipcu.
Andrzej Duda wsparł Mateusza Morawieckiego w wydłużaniu oddania władzy. Komisja ds. rosyjskich wpływów i spór o wiatraki pokazują, że celem tej operacji było uderzenie w Donalda Tuska i nową koalicję. Beneficjentem sytuacji okazał się Szymon Hołownia
Upolitycznienie NBP przez Adama Glapińskiego jak na dłoni widać w składzie doradców szefa banku centralnego. Nic dziwnego, że nie chciano podać ich nazwisk.
Dotarliśmy do listy doradców prezesa Glapińskiego. Jednym z nich jest polityk PiS Wojciech Jasiński.
Sprawa ustawy wiatrakowej jest kolejnym argumentem w nowej koalicji na rzecz konsolidacji energetyki w jednym ministerstwie.
Na 220 zbadanych spraw o wykorzystywanie dzieci w sieci połowa dotyczyła groomingu. Uwodzenie nieletnich przyjmuje coraz bardziej drastyczne formy.
O filozofii zarządzania, jakości i sprzedaży rozmawiamy z Rafałem Michalskim, CEO Grupy Blachotrapez.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas