„Zielone najmy” a polityka ESG: Wpływ zrównoważonych klauzul na przyszłość biznesu

Wykorzystanie obecnej swobody w tworzeniu klauzul umownych to pole do wykazania ekologicznej kreatywności i dążenia do ustanowienia nowatorskich standardów w tej dziedzinie.

Publikacja: 24.10.2023 02:00

„Zielone najmy” a polityka ESG: Wpływ zrównoważonych klauzul na przyszłość biznesu

Foto: Adobe Stock

ESG, zrównoważony rozwój i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla to teraz tematy regularnie podnoszone przez firmy na całym świecie. Wiele przedsiębiorstw aktywnie stara się ograniczać, odnawiać i ponownie wykorzystywać zasoby, aby wprowadzać znaczące zrównoważone zmiany do swojej polityki wewnętrznej i zewnętrznej. W rezultacie wszystkie części działalności są analizowane pod kątem zrównoważonego rozwoju, a sposób, w jaki firma posiada, zajmuje się i zarządza swoimi obiektami, jest ważną częścią planów na przyszłość. Na rynku nieruchomości „zielone budynki” i certyfikaty dla „zielonych budynków”, takie jak LEED, DGNB, BREEAM, ÖGNI, są już standardem rynkowym. Ze względu na widoczny wpływ zmian klimatycznych i przepisów ESG uchwalonych przez Komisję Europejską na znaczeniu zyskują również ekologiczna eksploatacja budynku i „zielone umowy najmu”. Jeszcze do niedawna „zielone najmy” były na rynku nieruchomości absolutną nowością i ciekawostką, a dziś stają się wymaganą normą. Dlaczego popularność ekologicznych klauzul na rynku najmów tak wzrosła i jakie postanowienia można wprowadzić w umowach, żeby stały się bardziej przyjazne środowisku?

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
W sądzie i w urzędzie
Pierwsza skarga następcy Ziobry. Zarzuca sądowi "bezduszny formalizm"
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości