Brexit a ogłoszenie upadłości dłużnika w Wielkiej Brytanii

Ogłoszenie upadłości dłużnika w Wielkiej Brytanii w kontekście brexit. Jakie zasady stosować w sytuacji, kiedy unijne prawo przestało działać?

Publikacja: 10.10.2023 02:00

Brexit a ogłoszenie upadłości dłużnika w Wielkiej Brytanii

Foto: Adobe Stock

Wielka Brytania przestała być członkiem UE od 1 lutego 2020 r., ale tzw. okres przejściowy dotyczący stosowania prawa UE w kontekście tzw. brexitu zakończył się 31 grudnia 2020 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 r. prawo UE, w tym w zakresie prawa o niewypłacalności, nie ma już zastosowania do Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii wprowadzono zasady z ustawy modelowej UNCITRAL dotyczącej transgranicznej niewypłacalności. Przyznano jurysdykcję sądom brytyjskim do wszczęcia postępowania upadłościowego po dacie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, w przypadku gdy postępowanie to jest wszczęte w celu ratowania, dostosowania zadłużenia, reorganizacji lub likwidacji oraz: główny ośrodek interesów dłużnika znajduje się w Wielkiej Brytanii; lub główny ośrodek interesów dłużnika znajduje się w państwie członkowskim, a oddział znajduje się w Wielkiej Brytanii. Powyższe przesłanki właściwości jurysdykcyjnej nawiązują do regulacji prawa UE.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości