Skomplikowane losy reformy krajowych przepisów o cyberbezpieczeństwie

Patrząc na możliwe naruszenia prawa unijnego, dalsze procedowanie projektu w aktualnym kształcie jest co najmniej wątpliwe.

Publikacja: 18.07.2023 09:12

Skomplikowane losy reformy krajowych przepisów o cyberbezpieczeństwie

Foto: Adobe Stock

Nad projektem pracowano ponad dwa lata. We wrześniu 2020 r. opublikowana została pierwsza wersja zmian do ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC). Akt ten stanowi jeden z filarów regulujących w naszym kraju obszar cyberbezpieczeństwa, którego znaczenie stale wzrasta. W połowie stycznia 2023 r., a więc po ponad dwóch latach prac nad projektem, krajowy prawodawca przedstawia kolejną, już dziewiątą wersję noweli. Dzieje się to jednak w zupełnie innych realiach, przy zwiększonej skali zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa oraz – po prostu – bezpieczeństwa, z uwagi w szczególności na wojnę w Ukrainie. Istotnie różni się także krajobraz prawny, a to z uwagi na przyjęcie w ostatnich miesiącach na poziomie unijnym takich aktów jak dyrektywa NIS 2 oraz rozporządzenie DORA, kluczowych dla cyberbezpieczeństwa i odporności cyfrowej sektorów krytycznych, w tym sektora finansowego.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?