Reklama
Rozwiń

Gorsza sytuacja ekonomiczna napędza kradzieże mienia

Dane Eurostatu pokazują, że Polska należy do najbezpieczniejszych krajów w UE, ale trend spadkowy liczby przestępstw przeciwko mieniu odwrócił się.

Publikacja: 29.06.2023 03:00

Choć do plagi kradzieży aut i ich wyposażenia z lat 90. jest daleko, to ich liczba budzi niepokój

Choć do plagi kradzieży aut i ich wyposażenia z lat 90. jest daleko, to ich liczba budzi niepokój

Foto: shutterstock

Eksperci multiagencji ubezpieczeniowej Unilink przygotowali raport „Nawigator Ubezpieczeniowy – Mapa Przestępczości w Polsce” z rankingiem 100 najbardziej niebezpiecznych regionów w Polsce, gdzie ryzyko kradzieży dobytku jest bardzo wysokie.

– Domy i mieszkania stanowią zwykle najistotniejsze składniki majątku trwałego polskich gospodarstw domowych. Potwierdzają to wyniki badań zasobności gospodarstw domowych prowadzonych przez Narodowy Bank Polski i dane Eurostatu oraz OECD. Można szacować, że nieruchomości wykorzystywane jako główne miejsce zamieszkania reprezentują około 65 proc. wartości majątku rzeczowego polskich rodzin. Natomiast pojazdy są najważniejszym elementem majątku ruchomego gospodarstw domowych. Niestety, dane Policji i Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że rosnąca aktywność przestępcza stanowi coraz większe zagrożenie dla najcenniejszych elementów majątku Polaków – mówi Aleksandra Friedel, prezeska Unilink.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec