Czy spółka może zasiedzieć nieruchomość?

Nie ma przeszkód prawnych, ważne są jednak terminy.

Publikacja: 14.02.2023 10:17

Czy spółka może zasiedzieć nieruchomość?

Foto: Adobe Stock

Nie ma przeszkód prawnych, aby spółka prawna handlowego, po spełnieniu przesłanek przewidzianych w kodeksie cywilnym, nabyła prawo własności nieruchomości przez zasiedzenie.

Zgodnie z art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości, niebędący jej właścicielem, nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie jako posiadacz samoistny przez wymagany prawem okres czasu, tj. po upływie 20 lat w przypadku uzyskania posiadania w dobrej wierze, po 30 latach w przypadku złej wiary.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt