Fundacje rodzinne: Dla dzieci i kolejnych pokoleń

Od złożenia przez prezydenta podpisu możemy liczyć czas do inauguracji pierwszych polskich fundacji rodzinnych i pierwszych bezpiecznych sukcesji.

Publikacja: 31.01.2023 10:08

Fundacje rodzinne: Dla dzieci i kolejnych pokoleń

Foto: Adobe Stock

Zakończył się etap prac parlamentarnych nad ustawą o fundacji rodzinnej – teraz trafi do prezydenta, a następnie, po upływie trzymiesięcznego vacatio legis, wejdzie w życie. Jest to ogromny przełom dla ok. 830 tys. polskich firm rodzinnych, które do tej pory miały do dyspozycji okrojone narzędzia do zaplanowania sukcesji obejmującej nie tylko dzieci, ale i kolejne pokolenia.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm rozpatrzył poprawki Senatu. Zgodnie ze zgłoszonym przez nas postulatem, skorygowano przepis wprowadzający automatyczne rozwiązanie fundacji rodzinnej w organizacji, gdy nie została wpisana do rejestru w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia jej aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu. Fundator nie ma wpływu na to, jak szybko zadziała sąd, sankcja jest więc nieuzasadniona. Skorygowany przepis przewiduje rozwiązanie fundacji, jeżeli w terminie sześciu miesięcy nie zostanie zgłoszona do rejestru.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt