Przedsiębiorcy są mniej elastyczni

Aby uniknąć większej liczby procesów sądowych lub upadłości, właściciele firm powinni korzystać z postępowań restrukturyzacyjnych – mówi Cezary Zalewski, sędzia gospodarczy, kiedyś upadłościowy z Warszawy.

Publikacja: 06.12.2022 02:00

Przedsiębiorcy są mniej elastyczni

Foto: Adobe Stock

Epidemia i masowe zdalne rozprawy, a teraz wojna i inflacja – zauważa to pan w sądach? Czy przedsiębiorcy są bardziej nerwowi, czy też na odległość tego nie widać?

Wydaje się, że liczba spraw sądowych, sporów między przedsiębiorcami nie jest zależna od gospodarczej koniunktury. Rzeczywistość pokazuje zaś, że jedynie w części spraw zadaniem sądu jest rozstrzygnięcie rzeczywistego sporu. Znaczna liczba postępowań wynika z faktu, że dłużnik w danym momencie nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań i poszukuje jedynie pretekstu mającego wytłumaczyć brak zapłaty. Później przenosi się to na mniejszą liczbę spraw zakończonych zawartą ugodą czy to z udziałem mediatora, czy też sądu. Jeżeli bowiem przedsiębiorca ma trudności finansowe, a jednocześnie wciąż ma nadzieję, że w przyszłości jego sytuacja się poprawi na tyle, że będzie w stanie spłacić zobowiązania nawet łącznie z kosztami i odsetkami, to wówczas szanse na zakończenie sporu inaczej niż wyrokiem sądowym są minimalne. W ostatnim czasie zauważam mniejszą skłonność przedsiębiorców do zawierania ugód. Nie nazwałbym tego większą nerwowością, a bardziej mniejszą elastycznością.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?