Wydatki na ochronę przed hakerem do rozliczenia

Istnieje już urguntowane podejście orzecznictwa i praktyki, że strata majątku, której przedsiębiorca starał się zapobiec może być kosztem – mówi dr. Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy.

Publikacja: 22.11.2022 12:03

Wydatki na ochronę przed hakerem do rozliczenia

Foto: Adobe Stock

Od kilku lat obserwujemy wzrost cyberataków, także na polskie instytucje i firmy. Czy wydatki związane z zabezpieczeniem przedsiębiorstwa mogą być kosztem podatkowym w PIT i CIT?

Niewątpliwie tak. Cyberbezpieczeństwo jest bezsprzecznie warunkiem niezakłóconego prowadzenia działalności. Kosztami uzyskania przychodów są nie tylko wydatki mające na celu uzyskiwanie przychodów, ale także koszty służące zabezpieczeniu, czy też zachowaniu źródła przychodów, aby źródło to nadal przynosiło przychody. Przedsiębiorstwo poddane atakowi hakerskiemu może nawet upaść, zaś w każdym przypadku możliwość uzyskiwania przez nie przychodów może zostać znacznie ograniczona. W związku z tym koszty poniesione na to, aby się ustrzec przed taką ewentualnością, niewątpliwie mają charakter kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawowej definicji. Są to bowiem koszty poniesione na „ochronę” źródła przychodów.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży