Wydatki na ochronę przed hakerem do rozliczenia

Istnieje już urguntowane podejście orzecznictwa i praktyki, że strata majątku, której przedsiębiorca starał się zapobiec może być kosztem – mówi dr. Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy.

Publikacja: 22.11.2022 12:03

Wydatki na ochronę przed hakerem do rozliczenia

Foto: Adobe Stock

Od kilku lat obserwujemy wzrost cyberataków, także na polskie instytucje i firmy. Czy wydatki związane z zabezpieczeniem przedsiębiorstwa mogą być kosztem podatkowym w PIT i CIT?

Niewątpliwie tak. Cyberbezpieczeństwo jest bezsprzecznie warunkiem niezakłóconego prowadzenia działalności. Kosztami uzyskania przychodów są nie tylko wydatki mające na celu uzyskiwanie przychodów, ale także koszty służące zabezpieczeniu, czy też zachowaniu źródła przychodów, aby źródło to nadal przynosiło przychody. Przedsiębiorstwo poddane atakowi hakerskiemu może nawet upaść, zaś w każdym przypadku możliwość uzyskiwania przez nie przychodów może zostać znacznie ograniczona. W związku z tym koszty poniesione na to, aby się ustrzec przed taką ewentualnością, niewątpliwie mają charakter kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawowej definicji. Są to bowiem koszty poniesione na „ochronę” źródła przychodów.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe