Cyfrowy Polsat ma zgodę UOKIK na przejęcie Netii

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się aby Cyfrowy Polsat przejął kontrolę nad Netią. Nie postawił kupującemu żadnych warunków.

Aktualizacja: 11.05.2018 19:01 Publikacja: 11.05.2018 17:32

Cyfrowy Polsat ma zgodę UOKIK na przejęcie Netii

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Grupa Cyfrowy Polsat kontrolowana przez Zygmunta Solorza poinformowała, że otrzymała dziś (11 maja) bezwarunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Netii. Tym samym ziścił się warunek trwającego już wezwania, za sprawą którego Cyfrowy Polsat przy wsparciu założyciela, chce zwiększyć zaangażowanie w stacjonarny telekom do 66 proc. jego kapitału z obecnych nieco ponad 32 proc.

Wzywający płacą za jedną akcję Netii 5,77 zł. Dziś na GPW papier kosztował około 5,32 zł. Akcje kosztują mniej niż płacą inwestorzy w wezwaniu ponieważ liczą się z redukcją zapisów.

Nie ma na razie oficjalnych informacji potwierdzających, czy Cyfrowy Polsat zamierza w kolejnym kroku skupić z giełdy wszystkie walory Netii i wycofać ją z GPW.

Wspólnymi rynkami dla mających połączyć się grup są płatna telewizja i usługi mobilne. Udział Netii w tych segmentach jest jednak relatywnie niewielki: w końcu marca obsługiwała 192 tys. abonentów płatnej telewizji (Grupa Cyfrowy Polsat ma ich około 3,5 mln) i 144 tys. abonentów usług mobilnych (Grupa Cyfrowy Polsat wykazała po I kw. 8,8 mln abonentów usług komórkowych i 3,3 mln użytkowników telefonii pre-paid).

Cyfrowy Polsat jest przede wszystkim właścicielem sieci komórkowej Plus, satelitarnej platformy telewizyjnej i grupy kanałów telewizyjnej Polsat.

Netia to trzeci (po Orange Polska i UPC) pod względem wysokości przychodów operator telekomunikacyjnych usług stacjonarnych, świadczący usługi telefonii przewodowej, dostępu do internetu oraz płatnej telewizji. Działa także jako wirtualny operator mobilny korzystając do tej pory z sieci P4 (Play).

Grupa kapitałowa powstała po przejęciu będzie najprawdopodobniej największym podmiotem na polskim rynku telekomunikacyjnym pod względem przychodów, wyprzedając dotychczasowego lidera – Orange Polska.

Zgoda UOKIK może sprawić, że Cyfrowy Polsat i Netia przygotują wspólną konwergentną ofertę dla gospodarstw domowych i zaczną silniej konkurować z Orange w miastach, gdzie obecna Netia ma swoją sieć. Do tej pory analitycy sądzili, że stanie się to przed początkiem nowego roku szkolnego.

Biznes
Łączą się dwaj najwięksi operatorzy telewizji kablowej w USA
Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji
Biznes
Brytyjski koncern Jaguar nie planuje produkcji samochodów w USA
Biznes
Tysiące dronów Macierewicza wreszcie dolecą. MON kupuje Warmate’y
Biznes
Sankcje na Rosję uzgodnione. Kolejne setki miliardów dla USA