Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.08.2018 19:18 Publikacja: 20.08.2018 19:13
Herbert Diess
Foto: Bloomberg
Tygodnik miał dostęp do nie ujawnionych dokumentów prokuratury w Brunszwiku - prowadzącej śledztwo, czy doszło do naruszenia przepisów o informowaniu inwestorów - które budzą pytanie, czy VW informował we właściwym czasie inwestorów o finansowych rozmiarach skandalu, którego koszt przekracza już 27 mld dolarów.
Skandal ujrzał światło dzienne 18 września 2015, a z dokumentów prokuratury wynika, że Diess odpowiadający wówczas za markę VW był obecny na posiedzeniu 27 lipca 2015 prowadzonym przez ówczesnego prezesa Martina Winterkorna.
Na tym posiedzeniu inżynierowie i członkowie kierownictwa grupy VW omawiali odpowiedź dla amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska EPA, która groziła odmawianiem homologacji nowym pojazdom Volkswagena w Stanach z powodu nadmiernego poziomu emisji spalin. EPA żądała od producenta wyjaśnień.
Volkswagen zapytany o najnowsze informacje tygodnika potwierdził, że jego kierownictwo nie naruszyło żadnej reguły poufności i że akcjonariusze nie byli zawczasu informowani, bo nie była możliwa ocena rozmiarów finansowych tego skandalu.
Po tej naradzie Winterkorn zapytał Diessa, który wcześniej pracował w BMW, czy ta firma też instalowała urządzenia zakłamujące (defeat devices) w swych autach - podał "Der Spiegel". W Stanach legalne oprogramowanie sterujące pracą silnika nazywa się "dodatkowym urządzeniem dotyczącym emisji", natomiast nielegalne to "defeat device". Diess miał odpowiedzieć, że BMW nie stosował takiego oprogramowania
Grupa potwierdziła ponadto, że poinformowała inwestorów we właściwym czasie notą "ad hoc" 22 września 2015. "Treści dyskusji, w których uczestniczyli Martin Winterkorn i Herbert Diess, nie można odtworzyć w całości, bo to co zapamiętały osoby obecne częściowo różni się" - stwierdził VW. Celem spotkania 27 lipca 2015 nie było ustalenie, czy VW naruszył amerykańskie przepisy, ale ustalenie sposobu homologacji przez EPA nowych modeli - wyjaśnił VW.
Tygodnik podał, że Diess i Wintekorn wyszli z tego spotkania z materiałami o prezentacji, choć pewien pracownik grupy uprzedził swych zwierzchników, by nie trzymali tych materiałów.
Volkswagen podkreślił, że nie udało się ustalić, czy oprogramowanie w dieslach było legalne czy nie - wynika z dokumentów złożonych w prokuraturze w Brunszwiku. 31 lipca 2015 grupa zatrudniła kancelarię prawną, aby pomogła jej zrozumieć problemy z przepisami, z jakimi miała do czynienia. Prawnicy nie byli pewni, czy użyte oprogramowanie można nazwać "systemem zakłamującym".
Informacja przekazana wymiarowi sprawiedliwości stwierdzała, że ówczesny dyrektor finansowy Hans Dieter Poestch uważał we wrześniu 2015, że sprawa emisji w Stanach jest zagrożona karą finansowa ok.150 mln euro; wcześniej VW przewidywał na podstawie grzywien za podobne wykroczenia u innych producentów, że w jego przypadku nie będzie to więcej niż 200 mln euro. Nie uprzedzał o tym akcjonariuszy, bo większość pieniędzy na to odpisał wtedy.
Zmodernizowanych ma być 16 Kasiek, czyli samolotów transportowych C-295M CASA. Remonty są rozłożone na lata 2025-2033 i będą przeprowadzane głównie w zakładach Airbusa na Okęciu.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu. Produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas