Analitycy DI BRE obniżyli cenę docelową akcji Famuru z 2,59 zł na 2,2 zł, a Kopeksu z 25,35 zł do 21,66 zł.

W przypadku Famuru analitycy prognozują, że czwarty kwartał 2009 r. pod względem pozyskiwania nowych kontrahentów będzie rozczarowujący. „Spodziewamy się dalszych spadków przychodów w segmentach maszyn górniczych (–75,3 proc. r/r) oraz maszyn i urządzeń dla górnictwa (–72,5 proc. r/r). (...) Uważamy również, że początek 2010 r. pod względem przychodów nie przyniesie istotnej zmiany” – czytamy w środowym raporcie na temat Famuru.

W raporcie dotyczącym Kopeksu analitycy tłumaczą, że obecna wycena spółki jest efektem dyskontowania przyszłych potencjalnych kontraktów oraz potencjalnego przejęcia katowickiego Remagu (o który także starają się m.in. Famur i Węglokoks). „Na rynku zagranicznym wciąż widoczna jest spora konkurencja, a Kopex nie jest jeszcze dobrze rozpoznawalną marką na świecie. to utrudnia spółce rywalizację o zamówienia na zagranicznych rynkach” – czytamy w raporcie DI BRE na temat Kopeksu. Analitycy zaznaczyli także, że w przypadku Kopeksu np. wciąż nie jest pewne wykonanie kontraktu w Indonezji (56 mln zł) ze względu na brak podmiotu finansującego inwestycje.

W przypadku Famuru analitycy uznali, że może on rozczarowywać inwestorów przez pierwsze dwa kwartały tego roku, a na poprawę sytuacji można liczyć pod koniec roku. w przypadku Kopeksu analitycy twierdzą, że spodziewają się wysokiej dynamiki sprzedaży w segmentach usług górniczych i produkcji maszyn dla górnictwa, natomiast uważają, że mniejszą niż w poprzednim roku rentowność pokaże segment sprzedaży energii na skutek mniejszej zmienności cen na zagranicznych rynkach energii oraz mniejszej różnicy w hurtowych cenach energii między 2009 a 2010 rokiem.

Raporty DI BRE mają datę 4 lutego – analitycy pokazali je 10 lutego. 4 lutego, gdy cały WIG20 notował największe spadki od października ubiegłego roku (o ponad 4 proc.), akcje Famuru potaniały o 1,54 proc., a Kopeksu o 2,56 proc. W środę raporty ujawniono pod koniec sesji, więc nie miały wpływu na notowania. Famur drożał o 1,21 proc., a Kopex taniał o 1,54 proc.