Technologię opracował zespół Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Polega ona na rozdrobnieniu butelek typu PET, tak, by uzyskały formę płatków, które miesza się ze specjalistycznym lepiszczem i sprasowuje. Płyty, które powstają w tym procesie, mogą mieć różną gęstość i kształt, w zależności od ich przeznaczenia. Technologia ta nie wymaga dokładnej segregacji butelek, ich mycia i suszenia, usuwania etykiet oraz kleju. Uzyskany materiał jest odporny na korozję atmosferyczną, biologiczną i chemiczną. W zależności od gęstości może mieć właściwości porównywalne ze styropianem, a nawet betonem.
Wynalazek krakowskich naukowców ma aprobatę techniczną Instytutu Techniki Budowlanej oraz atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. Patent został już wdrożony przez jedną z krakowskich firm.
W Polsce rocznie produkuje się około 4,5 mld butelek typu PET. Jedynie około 27 proc. ponownie się przetwarza. Reszta zalega na wysypiskach.