Realizacja projektów jest planowana na lata 2010-2012, a łączna wartość inwestycji szacowana na 30 mln zł. - Usługi nowej generacji – oferowane dotychczas i zaproponowane na lata 2010-2012 przez Grupę Integer.pl – powinny być absolutnym standardem rynkowym - mówi Rafał Brzoska, prezes Integer.pl.

Zapewnia, że właśnie do takiej sytuacji firma zmierza. - Trudno było spodziewać się tak zaawansowanych działań w momencie, kiedy na rynku działał tylko jeden operator. Jednak dzięki przepisom unijnym – w tym częściowej liberalizacji sektora pocztowego – możliwe i realne jest dążenie do tego, by usługi i produkty oferowane na polskim rynku nosiły znamiona innowacji i nowoczesności, osiągając wysoki, nawet światowy, poziom – mówi Brzoska. Jest przekonany, że wdrażanie nowoczesnych rozwiązań - szczególnie po latach stagnacji i zaniedbania sektora pocztowego - jest dla polskiego rynku wielką szansą.

Należący do grupy InPost – jest coraz bardziej liczącym się w Polsce, ale także w Europie operatorem pocztowym. - Aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu unowocześnienie i zinformatyzowanie procesów związanych z obsługą rynku listów i paczek oraz systemu masowych płatności. Odważna strategia biznesowa firmy – oparta na wchodzeniu w niszowe i niezauważane dotychczas przez innych operatorów rynki – sprawia, że InPost wraz z Grupą Integer.pl osiągnął europejskie standardy w zakresie innowacji i rozwoju - przekonuje Brzoska. To właśnie z InPost związane są najważniejsze plany grupy.

Kluczowym celem firmy w 2010 roku jest również budowanie jego roli jako strategicznego usługodawcy branży e-commerce. Pierwszym krokiem do tego było uruchomienie w 2009 roku usługi Paczkomaty 24/7 – nowoczesnej usługi wysyłkowej, która umożliwia nadawanie i odbieranie przesyłek w wybranym miejscu i o dowolnej porze przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

InPost zaangażował się też w innowacyjny projekt z zakresu outsourcingu e-dokumentów. Operator – wspólnie z krakowską firmą Fibra-Hallo.pl – będzie uczestniczył w nowatorskim procesie kompleksowej obsługi korespondencji. Poczta hybrydowa łączy funkcjonalność poczty elektronicznej i cechy tradycyjnych usług pocztowych i poligraficznych. - Usługa umożliwia przeniesienie całego procesu związanego z nadawaniem korespondencji – włącznie z dostarczeniem odbiorcy końcowemu – na podmioty zewnętrzne - wyjaśnia Brzoska.

Poczta hybrydowa zostanie uruchomiona na przełomie II i III kwartału 2010 r. Z kolei w oparciu o zaplecze techniczno-logistyczne firmy InPost rozwija swoją działalność spółka InPost Finanse, która świadczy usługi finansowo-ubezpieczeniowe dla klientów indywidualnych i masowych. W maju br. wdrożyła mobilne płatności i e-fakturę multioperatorską. Umożliwiają one otrzymywanie faktur w formie elektronicznej oraz regulowanie należności, wysyłając odpowiednią dyspozycję przy użyciu wiadomości SMS lub poczty e-mail.

- Nowe technologie, w które tak chętnie inwestujemy, to przyszłość biznesu Grupy Integer.pl. Po kilku latach obecności na rynku możemy poszczycić się pozycją lidera w branży kolportażu oraz tytułem największego konkurenta Poczty Polskiej. Chcemy wykorzystać ten potencjał i rozwijać działalność w kolejnych sektorach - cieszy się Brzoska. Podkreśla, że dzięki usłudze Paczkomaty 24/7 firma została zauważona przez branżę e-commerce, a dzięki mobilnym płatnościom i e-fakturom chce zaistnieć w sektorze outsourcingu dokumentów elektronicznych.

- Przed nami także kolejny cel, jakim jest umocnienie pozycji rynkowej w segmencie direct marketingu. Wprowadzenie nowych usług nastąpi w ciągu najbliższych dwóch kwartałów – zapowiada Rafał Brzoska. Najnowszy projekt Interer.pl to powołanie InMobile – wirtualnego operatora telefonii komórkowej (MVNO). Zgodnie z założeniami, działalność spółki będzie ukierunkowana na wykorzystanie możliwości technologii GSM w celu świadczenia nowych usług z zakresu marketingu mobilnego dla klientów spółek z Grupy.

Inwestycje w nowoczesne technologie mają pozytywne przełożenie na wyniki finansowe grupy. Integer.pl. uzyskał w I kwartale 2010 r. skonsolidowane przychody na poziomie 42,19 mln zł, co oznacza wzrost o niemal 73 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (24,41 mln zł). Zysk netto wyniósł 3,84 mln zł i jest wyższy od osiągniętego w I kwartale 2009 roku o 32,4 proc. Rentowność netto ukształtowała się na poziomie 9,1 proc., a skonsolidowana EBITDA wyniosła w analizowanym okresie 7,42 mln zł z dynamiką sięgającą 112,5 proc.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

W 2009 roku Integer.pl odnotował wzrost skonsolidowanych przychodów o 43 proc. w porównaniu z 2008 rokiem (z 94,94 do 135,87 mln). Zysk netto wyniósł 10,28 mln zł i jest wyższy od osiągniętego w 2008 roku (6,48 mln zł) o 58,6 proc.

Integer.pl jest liderem na rynku kolportażu reklamowych przesyłek bezadresowych i adresowych. Posiada 109 oddziałów regionalnych i 1 magazyn centralny w Piotrkowie Trybunalskim. Kurierzy Integer.pl dostarczają przesyłki w ponad 500 miastach w Polsce. Średnio miesięcznie firma kolportuje ok. 90 mln sztuk ulotek i druków reklamowych.

Od października 2007 roku Integer.pl jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pozyskane z publicznej emisji środki zostały przeznaczone na rozwój i unowocześnianie usług oferowanych przez firmę.

InPost jest największym niezależnym operatorem pocztowym o zasięgu ogólnopolskim. Świadczy usługi pocztowe na skalę ogólnokrajową od listopada 2006 roku w obszarze przesyłek o masie powyżej 50 g. Zgodnie ze strategią rozwojową, w 2010 roku firma będzie obecna na terenie całego kraju – w 230 miastach Polski przez sieć 900 Punktów Obsługi Klienta.