Od lat w tym kraju funkcjonują setki tysięcy komórek, popularnie nazywanych koszernymi, bo blokują dostęp do usług, które nie podobają się skrajnie ortodoksyjnym rabinom.

W kwietniu drugi największy w Izraelu operator łączności bezprzewodowej Partner wprowadził na rynek pierwszą komórkę z językiem jiddisz, wyprodukowaną przez Alcatela-Lucenta.

Prezes Accel Telecom, Marc Seelenfreund, firmy, która importuje i zajmuje się dystrybucją aparatów do wszystkich izraelskich operatorów łączności zatrudnił zespół specjalnych tłumaczy, którzy przez kilka miesięcy opracowali interfejs w jiddisz, używany obecnie przez starszych Żydów i skrajnych ortodoksów. Ci ostatni stanowią 8-10 proc. ludności Izraela (7,7 mln).

Seelefreund uważa, że rynek koszernych telefonów jest dość duży, szacuje go na 400 tys. użytkowników w Izraelu i 500 tys; w USA.

Koszerna łączność

Aparaty bezprzewodowe są coraz bardziej komplikowane, oferują coraz więcej możliwości technicznych. Koszerne wersje nie pozwalają jednak na wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych, na korzystanie z Internetu czy aparatu fotograficznego, blokują też połączenia z numerami proponującymi seks.

Właśnie zaniepokojenie możliwością korzystania z telefonicznych usług seksualnych czy wymiana zakazanej korespondencji między osobami płci przeciwnej skłoniły przywódców skrajnie ortodoksyjnej społeczności do utworzenia kilka lat temu rabinackiego komitetu ds. korzystania z Internetu i komórek.

Słowa „koszerny" i „zaaprobowany przez rabinacki komitet ds. łączności"— pojawiają się na wyświetlaczu komórki po jej włączeniu.

- Z dzisiejszymi telefonami jest wiele problemów, wiele pokus — stwierdza członek komitetu, rabin Baruch Shragha. — — Można nimi dotrzeć do bardzo nieskromnych miejsc w Internecie, a ludzie mogą pisać do siebie lubieżne słowa, których nie ośmieliliby się powiedzieć głośno. Niektóre prawa zabraniają kobietom śpiewania, więc są także zabronione dzięki muzyki w dzwonku — dodał rabin.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

- Sprzedajemy co miesiąc tysięcy koszernych telefonów, które dodatkowo zawierają kalendarz świąt żydowskich i hasydzkie tony dzwonka — powiedziała rzeczniczka największego w kraju operatora, Cellcom, Estie Rozen