Od lat w tym kraju funkcjonują setki tysięcy komórek, popularnie nazywanych koszernymi, bo blokują dostęp do usług, które nie podobają się skrajnie ortodoksyjnym rabinom.
W kwietniu drugi największy w Izraelu operator łączności bezprzewodowej Partner wprowadził na rynek pierwszą komórkę z językiem jiddisz, wyprodukowaną przez Alcatela-Lucenta.
Prezes Accel Telecom, Marc Seelenfreund, firmy, która importuje i zajmuje się dystrybucją aparatów do wszystkich izraelskich operatorów łączności zatrudnił zespół specjalnych tłumaczy, którzy przez kilka miesięcy opracowali interfejs w jiddisz, używany obecnie przez starszych Żydów i skrajnych ortodoksów. Ci ostatni stanowią 8-10 proc. ludności Izraela (7,7 mln).
Seelefreund uważa, że rynek koszernych telefonów jest dość duży, szacuje go na 400 tys. użytkowników w Izraelu i 500 tys; w USA.
Koszerna łączność
Aparaty bezprzewodowe są coraz bardziej komplikowane, oferują coraz więcej możliwości technicznych. Koszerne wersje nie pozwalają jednak na wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych, na korzystanie z Internetu czy aparatu fotograficznego, blokują też połączenia z numerami proponującymi seks.