– Rekordowa liczba zgłoszeń, która wpłynęła w tegorocznej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, pokazuje, jak prestiżową nagrodą przez ostatnie siedem lat stał się nasz „biznesowy Oscar" – twierdzi Wojciech Kostrzewa, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Jak przypomina, przyznawane od 2011 roku Nagrody Polskiej Rady Biznesu to sztandarowy program PRB.
– Działamy na rzecz wzmocnienia polskiej gospodarki, promocji idei przedsiębiorczości, a ta idea oznacza również dostrzeganie i docenianie przedsiębiorczości we wszystkich sferach życia – podkreślał Wojciech Kostrzewa w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitej", która wraz z Gazetą Giełdy „Parkiet" jest patronem medialnym konkursu.
Jak wyjaśniał Wojciech Kostrzewa, poprzez ten program Rada chce pokazać przedsiębiorców jako ludzi z krwi i kości, gotowych współpracować z organizacjami pozarządowymi, którzy są też chętni do udziału w debacie publicznej. Tak, by ludzie dostrzegali w przedsiębiorcach swoich sąsiadów, których interesuje problem walki ze smogiem czy jakości służby zdrowia i którzy są bardzo ważną częścią debaty społecznej nad tym, jak za 10–20 lat powinna wyglądać Polska To jednak niejedyny cel biznesowych Oscarów.
– Zależy nam także na tym, by poprzez nasz program, poprzez dyskusję wywoływaną przez sam fakt nagradzania wybitnych ludzi zachęcać społeczeństwo – w tym młode pokolenie – do zastanowienia się, czy nie warto być przedsiębiorczym i czy nie warto być przedsiębiorcą – dodaje Kostrzewa.
Z grona 340 osób zgłoszonych do tegorocznej edycji nagrody (to o 120 więcej niż w poprzedniej, 7. edycji konkursu) kapituła wybrała po trzech finalistów w każdej z trzech kategorii. Nagroda im. Jana Kulczyka w kategorii sukces PRB jest wyróżnieniem za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek. W kategorii wizja i innowacje patronujący tej nagrodzie zarząd PRB honoruje ludzi, którzy zastosowali nową, odważną, niekonwencjonalną koncepcję lub nową ideę biznesową. Natomiast Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego jest przyznawana za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym, a także za działanie na rzecz wysokich standardów życia publicznego.